Sosyal hizmet öğrencilerinin dijital bağımlılık durumları, sosyal hayatları ve uyku kalitelerinin ilişkisi
The relationship between social work students' digital addiction status, social life and sleep quality
  1. Tez No: 863865
  2. Yazar: MELİS ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAVIDREZA HOSSEINZADEH ASL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Dijital bağımlılık kavramı hayatımıza çok yeni dâhil olmasına rağmen hızla gelişen teknoloji ile birlikte önemli bir yer edinmiştir. Gündelik strese ile baş etmek için bireylerin dijital dünyaya başvurdukları ve böylece stres seviyesi yüksek bireylerde dijital bağımlılığın daha da yaygın olması çeşitli araştırmalar tarafından tartışılmıştır. Sosyal hizmet genel olarak dezavantajlı gruplar ile ilgilendiği için bu disiplinde eğitim alan öğrenciler de ağır vakalar ile karşılaşmakta ve stresli bir eğitim hayatı yaşayabilmektedir. Dolaysıyla bu öğrenciler dijital bağımlılığa meyilli olabilir. Aynı zamanda, bu etkenler öğrencilerin uyku kaliteleri ve sosyal hayatları ile ilişki kurabilir ve olumsuz etkileyebilir. Sosyal hizmet öğrencilerinde, özellikle Türkiye'de bu konuları ele alacak hiçbir araştırmaya rastlanılmamıştır. Dolaysıyla bu araştırmanın genel amacı; sosyal hizmet bölümündeki öğrencilerin dijital bağımlılık durumları ile uyku kaliteleri ve sosyal hayatlarının ilişkisini incelemektir. Sosyal hizmet bölümünden lisans düzeyinde toplam 166 öğrenci ile nicel araştırma yöntemi çerçevesinde Teknoloji Bağımlılığı Ölçeği, Uyku Bozukluğu Ölçeği ve Demografik Bilgi Formu ile katılımcılardan bilgiler toplanmıştır. Elde edilen bilgiler SPSS 26 programı ile analiz edilmiş olup, analizlerde Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson ve Spearman korelasyon katsayıları ve Basit/Çoklu Regresyon Analizlerine başvurulmuştur. Araştırmada elde edilen bulgulara göre üst sınıfların vakalardan etkilenme oranlarının alt sınıflara göre daha yüksek olduğu ve diğer taraftan ise dijital bağımlılığa daha meyilli oldukları ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin vaka olumsuz duygulanım seviyeleri dijital bağımlılık durumlarını ve sosyal hayatlarını negatif bir şekilde yordamıştır. Ayrıca dijital bağımlılığın Sosyal Ağ Kullanma ve Çevrimiçi Oyun Oynama boyutları uyku kalitesini yordamıştır. Bu araştırmanın sonuçları genel olarak literatür ile paralellik göstermektedir. Bu sonuçlardan yola çıkarak, sosyal hizmet eğitiminde öğrencilere doğru psikososyal desteğin önemi ortaya çıkmakta olup, bu doğrultuda süpervizyon ve psikoeğitim gibi uygulamalar önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Despite being relatively new to our lives, the concept of digital addiction has quickly gained significance with the rapid development of technology. It has been discussed by various studies that individuals resort to the digital world to cope with daily stress, and thus digital addiction is more common in individuals with high stress levels. Since social work generally deals with disadvantaged groups, students studying in this discipline may also encounter serious cases and experience a stressful educational life. Therefore, these students may be prone to digital addiction. At the same time, these factors can relate to and negatively impact students' sleep quality and social life. No research has been found to address these issues among social work students, especially in Türkiye. Therefore, the general purpose of this research was to examine the relationship between digital addiction levels of social work students and their sleep quality, and social life. Information was collected from the participants with the Technology Addiction Scale, Sleep Disorder Scale and Demographic Information Form within the framework of the quantitative research method with a total of 166 undergraduate students. The information obtained was analyzed with the SPSS 26 program, and One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Pearson and Spearman correlation coefficients and Simple/Multiple Regression Analyses were used. According to the findings of the research, it was revealed that the upper classes were more affected by the cases than the lower classes, and on the other hand, they were more prone to digital addiction. Students' incident negative affect levels negatively predicted their digital addiction and social life. Additionally, Social Networking and Online Gaming dimensions of digital addiction predicted sleep quality. The results of this research are generally parallel to the literature. Based on these results, the importance of proper psychosocial support to students in social work education emerges, and practices such as supervision and psychoeducation are recommended in this direction.