Afganistan'da kadın hakları
Women's rights in Afghanistan
- Tez No: 863896
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ GÜLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bir elmanın iki yarısı gibi kadın ve erkek yaratılış itibariyle ve ruhsal olarak eşittir. Dünya üzerindeki insan neslinin devamı kadın sayesinde olması açısından belki de bir anlamda kadına daha da üstün bir varlık olarak bakılabilir. Bu denli kutsal ve üstün bir varlık olan kadının, erkeklerin nazarında gördüğü değer de maalesef o denli az olmuş ve kadınlar ilk çağlardan itibaren sürekli baskı ve şiddete maruz kalmışlardır. Kadınlar üzerindeki baskı ve şiddet sadece Afganistan'a özgün bir problem olmayıp, dünya var olalı ülkelerin neredeyse tamamında var olmuş, halen de farklı boyutlarda dünya çapında devam etmektedir. Medeniyetin beşiği olarak bilinen Batı ülkelerinde dahi daha düne kadar kadınların evlere huzursuzluk ve uğursuzluk getirdiği düşüncesi yaygındı. Afganistan'da da elbette ki kadın hakları farklı zamanlarda ve boyutlarda görmezden gelinmiştir, ancak hiçbir zaman Batı ülkelerinde, Orta Çağ'da kadınların içinde şeytan olduğu, cadı sayıldığı gerekçesiyle yakıldığı zamanlar kadar kadınlar hakir ve hor görülmemiştir. Taliban'ın hâkim olduğu dönemlerde kadınların şiddete maruz kaldıkları, haklarından mahrum bırakıldıkları, hatta katledildiklerine yönelik haberler dünyada iletişim ve basın gücünü elinde tutan Avrupa ve Amerika yayın organlarında olduğundan daha fazla abartılmaktadır. Yazanların ya da çekim yapanların çoğunun Batı ülkelerine olan hayranlıkları sebebi ile bu ülkeleri sanki dünyanın cenneti olarak görüp iltica başvurularının hızlıca kabul edileceği düşüncesini gütmeleridir. Bu tür matbuatın çoğunun altında yatan sebep ve Batı ülkelerinin Afganistan'daki kadın hakları üzerine bu denli eğilim göstermeleri kadın haklarını savundukları için değil, kendi çıkarlarını korumak ve hedeflerine ulaşmak için konunun siyasete alet edilmesinin bir yansıması olarak nitelendirilmelidir. ABD ve Batılı ülkeleri gerçekten de Afgan kadınlarının haklarını önemsemiş ve savunmuş olsalardı 2001-2021 yılları arasındaki Afganistan'ı işgali sırasında kadınlara zorla tecavüz etmezler, başkent Kabil'de ve neredeyse dünyanın her yerinde fuhuş evlerinde kadınları eğlence amaçlı kullanmazlardı. Bu sav elbette ki Taliban idaresinin hatalarının görmezden gelinmesi veya onların içinde bulunduğu yanlışların göz göre göre savunulması olarak da anlaşılmamalıdır. Sonuç olarak Afganistan'da kadın haklarının ihlalleri kesinlikle abartıldığı kadar değildir kanısına varılmıştır. İster Batılı ülkeler, isterse de Batı devletlerinin hayranları olan kesimler tarafından sürekli adaletsiz muhakemeler yapılmış ve kadınlar siyasetin konusu haline getirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER:Afganistan, Taliban, Kadın Hakları
Özet (Çeviri)
Like the two ends of an apple, men and women are at the end of creation and can be experienced spiritually. The continuation of human beings on earth, their existence thanks to women, can perhaps be viewed as a generation of beings that are superior to women in some sense. Unfortunately, the value of women, who are such a sacred and superior being, in the eyes of the individual has been so low and women have been subjected to constant oppression and violence since ancient times. Oppression and violence against women is not a problem specific to Afghanistan alone, it exists in almost all countries in the world and still continues worldwide in different dimensions. Even in Western countries, known as the cradle of civilization, until recently, it was common to think that women brought unrest and bad luck to homes. Of course, women's rights were not neglected at different times and levels in Afghanistan, but never in Western countries have women been despised and despised as much as in the Middle Ages, when women were said to have evil inside them and were burned as witches. News that women were subjected to violence, deprived of their rights, and even murdered during the Taliban's rule are exaggerated more than they are in European and American media outlets, which hold the power of communication and press in the world. Because of their admiration for Western countries, most of those who write or shoot them see these countries as the paradise of the world and think that their asylum applications will be accepted quickly. The underlying reason for most of this type of literature and the fact that Western countries are so inclined towards women's rights in Afghanistan should be described as a reflection of the use of the issue in politics to protect their own interests and achieve their goals, not because they defend women's rights. If the USA and Western countries really cared about and defended the rights of Afghan women, they would not have forcibly raped women during the occupation of Afghanistan between 2001 and 2021 and would not have used women for entertainment purposes in prostitution houses in the capital Kabul and almost all over the world. This argument, of course, should not be understood as ignoring the mistakes of the Taliban administration or blatantly defending their mistakes. As a result, it has been concluded that the violations of women's rights in Afghanistan are definitely not as exaggerated. Unfair judgments have always been made by Western countries or by those who are fans of Western states, and women have been made the subject of politics. KEYWORDS:Afghanistan, Taliban, Women's Rights