The light of new economy understanding the relationship between trust, online shopping experience and intention to online buying
Yenı̇ ekonomı̇ ışığında güven, onlı̇ne alışverı̇ş deneyı̇mı̇ ve onlı̇ne satın alma nı̇yetı̇ arasındakı̇ ı̇lı̇şkı̇yı̇ anlamak
  1. Tez No: 864054
  2. Yazar: MOHAMED AMINE MISBAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ÇELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, İşletme, Science and Technology, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dijital Ekonomi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma, dijital çağda müşterilerin niyetleri ve alışveriş deneyimleri üzerinde çevrimiçi alışveriş davranışlarının etkisini incelemektedir. Müşterilerin kararlarını bir şirketin güvenilirliğine dayandığı için güven, çevrimiçi alışveriş davranışlarını etkileyen önemli bir faktördür. İnternet şirketleri, çevrimiçi değerlendirmelerin şeffaflık ve açıklığın önemini göstererek dijital ortamda güven ve güven değerini takdir etmektedirler. Güven, referanslar ve sadakati teşvik eder ve çevrimiçi alışveriş deneyimi müşterilerin daha fazla alışveriş yapma eğilimini öngörmektedir. Müşteri memnuniyetini etkileyen faktörler arasında, ödeme bilgilerini gönderirken müşteri hizmetleri ve güvenlik yer almaktadır. Kesintisiz nakit işlemleri ve verimli müşteri desteği, memnuniyeti ve marka sadakatini artırmaktadır. Çalışma ayrıca e-ticarette güvenin, meslektaşların onaylanması ve sosyal kanıtların önemini vurgulamaktadır. Müşteri memnuniyetini ve güvenini artırmak için, işletmeler basit nakit işlemlerine, hızlı müşteri desteğine ve geniş bir ürün yelpazesine odaklanmalıdır. Bulgular, işletmelerin müşteri deneyimini artırmak ve çevrimiçi pazarlama bölümlerini büyütmek için değerli rehberlik sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research examines the impact of online purchasing behavior on customers' intentions and shopping experiences in the digital age. Trust is a key factor influencing online buying behaviors, as customers base their decisions on a company's trustworthiness. Online companies value trust and confidence in the digital landscape, with online review ratings indicating the importance of transparency and openness. Trust encourages referrals and loyalty, and the online shopping experience predicts customers' propensity to make more purchases. Factors influencing customer satisfaction include customer service and security when submitting payment information. A seamless checkout process and efficient customer support increase satisfaction and brand loyalty. The study also highlights the importance of trust in e-commerce, peer endorsement, and social proof. To improve customer satisfaction and trust, businesses should focus on simple checkout procedures, quick customer support, and a wide range of products. The findings offer valuable guidance for businesses to enhance customer experience and grow their online marketing departments.