Bernard Lewis'in Yahudi-Müslüman ilişkilerine bakışı
Bernard Lewis's view of Jewish-Muslim relations
- Tez No: 864189
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET TARAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, Orta Doğu tarihçisi Bernard Lewis'in Yahudi-Müslüman ilişkilerine, özelde ise Osmanlı dönemindeki bu ilişkilere dair yaklaşımları ve yöntemi incelenmiştir. Lewis'in“The Jews of Islam”adlı eseri temel kaynak olarak ele alınmıştır. Yazarın konuyla ilgili değerlendirmeleri ve Müslümanlara yöneltmiş olduğu eleştirileri; Tevrat'a, Batılı araştırmacıların eserlerine ve gerekli görülen durumlarda Kur'an-ı Kerim ayetlerine ve Müslüman yazarların eserlerine müracaat edilerek değerlendirilmiştir. Çalışma, giriş ve üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Bernard Lewis'in hayatı, ilmi şahsiyeti ve eserleri incelenmektedir. İkinci bölümde Lewis'in Yahudi-Müslüman ilişkilerinin başlangıcına dair görüşleri ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde ise Lewis'in Osmanlı Dönemi'nde Yahudi-Müslüman ilişkilerine yönelik görüşleri incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the approaches and methods of the Middle Eastern historian Bernard Lewis to Jewish-Muslim relations, particularly those during the Ottoman period. The book“The Jews of Islam”by Bernard Lewis is used as the primary source. The author's assessments and criticisms of Muslims have been evaluated by referring to the Torah, the works of Western researchers, and when necessary, the verses of the Quran and the works of Muslim authors. The study consists of an introduction and three main sections. The first section examines the life, academic personality, and works of Bernard Lewis. The second section examines Lewis's views on the origins of Jewish-Muslim relations. The third section examines Lewis's views on Jewish-Muslim relations in the Ottoman period