Hamstring kısalığı olan boyun ağrılı hastalarda hamstring miyofasyal gevşetme tekniğinin boyun ağrısı ve fonksiyonelliği üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of hamstring myofacialrelaxation technique on neck pain and functionality inneck pain patients with hamstring shortness
  1. Tez No: 864252
  2. Yazar: EDANUR GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN BEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışmamız hamstring miyofasyal gevşetme tekniğinin boyun ağrısı ve fonksiyonelliği üzerine olan etkisini araştırmak amacıyla planlanmıştır. Toplamda 58 gönüllü katılımcı dahil edilmiştir. Tüm katılımcıların cinsiyet, yaş, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, vücut külte indeksi gibi demografik bilgileri kaydedilmiştir. Bireyler, dört haftalık programının başlangıcı ve sonunda hamstring kaslarının kısalığını değerlendirmek için Aktif Diz Ekstansiyon (ADE) Testi, Pasif Düz Bacak Kaldırma Testi, Otur-uzan Testi; ağrı şiddeti için Görsel Analog Skalası (VAS); boyun eklem hareket açıklığı (EHA) için gonyometrik ölçüm; servikal fonksiyonellik için Boyun Özürlülük İndeksi kullanılarak değerlendirildi. Değerlendirmelerin ardından araştırma kapsamında SMGT (Self Miyofasyal Gevşetme Tekniği) için kullanılacak foam roller temin edilerek; hamstring kısalığı olan boyun ağrılı katılımcılar çalışma ve kontrol grubu olarak iki gruba ayrıldı. Çalışma grubuna dört hafta boyunca hamstring SMGT ve servikal egzersizler yapması istenmiş olup, kontrol grubuna ise dört hafta boyunca yalnızca servikal egzersizler yapması istendi. Grupların yaş, cinsiyet ve vücut kütle indeksi dağılımları homojendi (p>0,05). SMGT uygulanan ve uygulanmayan hastaların aktivite durumundaki program öncesi VAS skorları arasında fark olmadığı bulundu (p>0,05). Ancak SMGT uygulanan ve uygulanmayan hastaların aktivite sırasındaki VAS program sonrası skorları incelendiğinde; SMGT uygulanan hastaların ağrı şiddeti skorlarının daha düşük olduğu bulunmuştur. SMGT uygulanan ve uygulanmayan hastaların aktif diz ekstansiyon ve pasif düz bacak program öncesi skorları arasında fark olmadığı bulundu (p>0,05). Ancak SMGT uygulanan ve uygulanmayan hastaların aktif diz ekstansiyon ve pasif düz bacak program sonrası skorları incelendiğinde; SMGT uygulanan hastaların test skorlarının daha yüksek olduğu bulunmuştur. SMGT uygulanan ve uygulanmayan hastaların boyun özürlülük indeksi program öncesi skorları arasında fark olmadığı bulundu (p>0,05). Ancak SMGT uygulanan ve uygulanmayan hastaların boyun özürlülük indeksi program sonrası skorları incelendiğinde; SMGT uygulanan hastaların test skorlarının daha düşük olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Our study was planned to investigate the effect of the hamstring myofascial release technique on neck pain and functionality. A total of 58 volunteer participants were included. Demographic information of all participants, such as gender, age, height, body weight, and body mass index, was recorded. To evaluate the shortness of the hamstring muscles at the beginning and end of the four-week program, individuals took the Active Knee Extension (ACE) Test, Passive Straight Leg Lift Test, Sit-Reach Test; Visual Analogue Scale (VAS) for pain intensity; goniometric measurement for neck joint range of motion (ROM); Cervical functionality was evaluated using the Neck Disability Index. Following the evaluations, foam roles to be used for SMGT (Self Myofascial Relaxation Technique) were provided within the scope of the research; Participants with hamstring shortening and neck pain were divided into two groups: study and control groups. The study group was asked to do hamstring SMRT and cervical exercises for four weeks, and the control group was asked to do only cervical exercises for four weeks. The age, gender and body mass index distributions of the groups were homogeneous (p>0.05). It was found that there was no difference between the pre-program VAS scores in the activity status of patients who underwent SMRT and those who did not (p>0.05). However, when the VAS post-program scores of patients who underwent SMRT and those who did not undergo the activity were examined; It was found that patients who underwent SMRT had lower pain intensity scores. It was found that there was no difference between the active knee extension and passive straight leg pre-program scores of patients who underwent SMRT and those who did not (p>0.05). However, when the active knee extension and passive straight leg program scores of patients who underwent and did not undergo SMRT were examined; It was found that the test scores of patients who underwent SMRT were higher. It was found that there was no difference between the pre-program neck disability index scores of patients who underwent SMRT and those who did not (p>0.05). However, when the neck disability index scores of patients who underwent SMRT and those who did not undergo the program were examined; It was found that the test scores of patients who underwent SMRT were lower.