Sevgi Soysal'ın eserlerinde erkeklik kurguları
Masculinity fiction in Sevgi Soysal's work
- Tez No: 864283
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRUNİSA TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu tezde, Sevgi Soysal'ın Tutkulu Perçem, Yenişehir'de Bir Öğle Vakti,Tante Rosa, Şafak, Yürümek, Barış Adlı Çocuk, Hoş Geldin Ölüm ve Venüslü Kadınların Serüveni isimli eserlerindeki erkeklik biçimleri değerlendirilecektir. Tezin birinci bölümünde toplumsal cinsiyet üzerinden cinsiyet ve cinsiyet rollerine değinilecektir. İkinci bölümde ise erkeklik çalışmalarının tarihi incelenecek, erkeklik çalışmalarının Türkiye'deki yansımalarına değinilecektir ve R. Connell'in erkeklik tipolojileri açıklanacaktır. Üçüncü bölümde ise Sevgi Soysal'ın yaşamı ve eserleri hakkında bilgi verildikten sonra eserlerindeki erkeklik kurguları üzerine incelemeler yapılacaktır. Anahtar Sözcükler Sevgi Soysal, Toplumsal Cinsiyet, Erkeklik, Hegemonik Erkeklik.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Tutkulu Perçem, Yenişehir'de Bir Öğle Vakti, Tante Rosa, Şafak, Yürümek, Barış Adlı Çocuk, Hoş Geldin Ölüm ve Venüslü Kadınların Serüveni will be evaluated. In the first part of the thesis, gender and gender roles will be addressed through gender. In the second part, the history of masculinity studies will be examined, the reflections of masculinity studies in Turkey will be mentioned, and the typologies of masculinity in R. Connell will be explained. In the third part, after learning about the life and works of Love Soysal, studies on the masculinity fictions in his works will be done. Keywords Sevgi Soysal, Gender, Masculinity, Hegemonic Masculinity.