Robotlaşmanın istihdam üzerindeki etkisinin analizi: OECD ülkeleri örneği
Analysis of the impact of robotisation on employment: The case of OECD countries
  1. Tez No: 864399
  2. Yazar: ETİMAD RAHIMLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ARZU İMREN KARAOSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Son yıllarda robot teknolojisinin ve otomasyonun çeşitli endüstrilere entegrasyonu dünya çapında istihdamın manzarasını değiştirmiştir. Çoğunlukla robotlaşma olarak adlandırılan bu olgu, işgücü piyasası üzerindeki etkilerine ilişkin yaygın tartışmalara ve endişelere yol açmıştır. Teknoloji benzeri görülmemiş bir hızda gelişmeye devam ederken, robotlaşma ile istihdam arasındaki karmaşık ilişkinin anlaşılması, özellikle OECD (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü) ülkeleri bağlamında çok önemli hale geliyor. OECD ülkelerine odaklanmanın ardındaki mantık, gelişmiş ekonomilerin ortak özelliklerinde, yüksek teknoloji benimseme oranlarında ve çeşitli işgücü piyasası yapılarında yatmaktadır. Bu ülkeler, değişen teknolojik hazırlık düzeyleri, politika çerçeveleri ve endüstriyel bileşimleri nedeniyle robotizasyonun sonuçlarını araştırmak için ideal bir mikrokozmos görevi görüyor. Birkaç yıla yayılan kapsamlı bir veri kümesinden yararlanan bu çalışma, robotizasyonun OECD ülkelerindeki istihdamı ne ölçüde etkilediğini ampirik olarak analiz etmek için ekonometrik teknikler kullanıyor. Bu araştırmada panel veri analizi kullanılarak 13 OECD ülkesinde 2010-2021 yıllarında robotlaşmanın istihdama etkisi araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre hem robotlaşma, hem de ARGE harcamaları işgücünü azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the integration of robotics and automation into various industries has changed the employment landscape around the world. This phenomenon, often referred to as robotization, has led to widespread debate and concern about its effects on the labor market. As technology continues to develop at an unprecedented pace, understanding the complex relationship between robotization and employment becomes crucial, especially in the context of OECD (Organization for Economic Co-operation and Development) countries. The rationale behind focusing on OECD countries lies in the common characteristics of developed economies, their high technology adoption rates and diverse labor market structures. These countries serve as an ideal microcosm to investigate the consequences of robotization due to their varying levels of technological readiness, policy frameworks, and industrial compositions. Drawing on a comprehensive data set spanning several years, this study uses econometric techniques to empirically analyze the extent to which robotization affects employment in OECD countries. In this research, the effect of robotization on employment was investigated in 13 OECD countries between 2010 and 2021 using panel data analysis. According to the results obtained, both robotization and R&D expenditures reduce the workforce.