Hemşirelik öğrencilerinde bireysel yenilikçiliğin yordayıcıları olarak utangaçlık ve teknoloji okuryazarlığının değerlendirilmesi
Evaluation of shyness and technology literacy as predictors of individual innovativeness in nursing students
  1. Tez No: 999719
  2. Yazar: FATİH ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YELİZ AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, hemşirelik öğrencilerinde bireysel yenilikçiliğin yordayıcıları olarak utangaçlık ve teknoloji okuryazarlığının değerlendirilmesi amacı ile tanımlayıcı-kesitsel türde gerçekleştirilmiştir. Araştırma, 2024-2025 Eğitim-öğretim yılında Kafkas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümünde eğitim alan ve yüz yüze anket yöntemiyle ulaşılabilen 18 yaş ve üzerindeki 261 hemşirelik öğrencisi ile Ocak-Nisan 2025 tarihleri arsında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri, kişisel bilgi formu, Bireysel yenilikçilik ölçeği (BYÖ), 21. Yüzyıl teknoloji okuryazarlık beceri ölçeği (TOYBÖ) ve Utangaçlık ölçeği (UÖ) kullanılarak toplanmıştır. Araştırma verileri, tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız gruplarda t testi, ANOVA testi, Pearson Korelasyon Analizi ve Lineer Regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Katılımcıların %73,2'sinin kadın, ortalama 21,58±2,95 (17-42 yıl) yaşında olduğu saptanmıştır. Öğrenciler sırasıyla Bireysel Yenilikçilik Ölçeğinden 63,21±12,34; Teknoloji Okuryazarlık Becerileri Ölçeğinden 53,85±8,86 ve Utangaçlık ölçeğinden 52,20±16,67 puan almıştır. Öğrencilerin Bireysel Yenilikçilik Ölçeği toplam puanı ile Utangaçlık ölçeği toplam puanı ve 21. Yüzyıl teknoloji okuryazarlık beceri ölçeği toplam puanı arasında anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir (p<0,001). Hemşirelik öğrencilerinde utangaçlık ve teknoloji okuryazarlığının, bireysel yenilikçiliği anlamlı yordadığı ve toplam varyansın %17,9'unun bu değişkenlerce açıklandığı belirlenmiştir. Elde edilen veriler sonucunda hemşirelik öğrencilerinin sırasıyla Bireysel Yenilikçilik Ölçeğinden düşük, Teknoloji Okuryazarlık Becerileri Ölçeğinden iyi düzeyde ve Utangaçlık ölçeğinden düşük puan aldığı belirlenmiştir. Bu sonuca göre, hemşirelik öğrencilerinde bireysel yenilikçiliği ve teknoloji okuryazarlığını geliştirmeye yönelik eğitim programlarının düzenlenmesi ve utangaçlığın farklı yönleriyle değerlendirilmesi önerilmiştir
Özet (Çeviri)
This descriptive-cross-sectional was conducted as a descriptive-cross-sectional study to evaluate shyness and technological literacy as predictors of individual innovation among nursing students. The research was conducted between January and April 2025 with 261 nursing students aged 18 and over who were studying at the Nursing Department of the Faculty of Health Sciences at Kafkas University during the 2024-2025 academic year and who could be reached by face-to-face survey. The research data were collected using a personal information form, the Individual Innovation Scale(IIS), the 21st Century Technology Literacy Skills Scale (TLSS), and the Shyness Scale(SS). The research data were evaluated using descriptive statistics, t-tests for independent groups, ANOVA tests, Pearson Correlation Analysis, and Linear Regression analysis. It was determined that 73.2% of the participants were female, with an average age of 21.58±2.95 (17-42 years). Students scored 63.21±12.34 on the Individual Innovation Scale, 53.85±8.86 on the Technology Literacy Skills Scale, and 52.20±16.67 on the Shyness Scale. A significant relationship was found between the students' total Individual Innovation Scale score and their total Shyness Scale score and their total 21st Century Technology Literacy Skills Scale score (p<0.001). It has been determined that shyness and technological literacy in nursing students significantly predict individual innovation, and that these variables explain 17.9% of the total variance. The data obtained revealed that nursing students scored low on the Individual Innovation Scale, high on the Technology Literacy Skills Scale, and low on the Shyness Scale. Based on these findings, it is recommended that educational programmes be developed to enhance individual innovation and technology literacy among nursing students and that shyness be assessed in its various dimensions.