Psöriatik artrit tanılı hastalarda metakarpofalangeal kartilaj kalınlığının ultrasonografik olarak değerlendirilmesi: Kesitsel klinik çalışma
Ultrasonographic evaluation of metacarpophalangeal cartilage thickness in patients diagnosed with psoriatic arthritis: A cross-sectional clinical study
- Tez No: 864569
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN PAKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Psöriatik Artrit Tanılı Hastalarda Metakarpofalangeal Kartilaj Kalınlığının Ultrasonografik Olarak Değerlendirilmesi: Kesitsel Klinik Çalışma Amaç: Çalışmamızda psöriatik artrit tanısı olan hastalarda ultrasonografi (USG) ile ölçülen metakarpofalengeal eklem kartilaj kalınlığının sağlıklı gönüllüler ile karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Kesitsel olarak tasarlanan bu klinik çalışmaya Eylül 2023- Ocak 2024 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Polikliniği'ne ve Romatoloji Polikinliği'ne başvuran, inflamatuar eklem hastalığı olan ve CASPAR kriterlerinden en az 3 puan alan hasta psöriatik artrit hastası olarak kabul edildi. 23 psöriatik artrit hastası ve 23 sağlıklı gönüllü çalışmaya dahil edildi. Katılımcıların demografik verileri kaydedildi. Metakarpofalengeal eklem kıkırdak ölçümü için hastadan her iki elini yumruk yapması istendi. Dominant ve non dominant tarafta 2, 3, 4 ve 5'inci MKF eklemleri 90° fleksiyonda dorsal taraftan değerlendirildi. Kıkırdak yüzeyi boyunca en kalın mesafe dikkate alındı. Ayrıca yarı kantitatif skorlama sistemi kullanıldı. Dominant ve non dominant el kavrama kuvveti Jamar El Dinamometresiyle, el fonksiyonel durumunu Duruöz El İndeksiyle, yaşam kalitesi Short Form-36 (SF-6) Türkçe versiyonu olan ile değerlendirildi. Psöriatik artrit hastalarının hastalık aktivitesi ise DAPSA skoru ile değerlendirildi. Bulgular: PsA hastalarının metakarpofalemgeal kıkırdak kalınlıkları sağlıklı kontrollere göre daha ince saptandı (p0.05). Ancak, el tutulumu olan bireylerin elde tutulum olmayanlara göre ortalama kavrama kuvveti daha düşük saptandı ve istatiksel olarak anlamlı farklılık tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Ultrasonographic Evaluation of Metacarpophalangeal Cartilage Thickness in Patients Diagnosed with Psoriatic Arthritis: A Cross-Sectional Clinical Study Aim: In our study, we aimed to compare the thickness of metacarpophalangeal joint cartilage measured by ultrasound (USG) between patients diagnosed with psoriatic arthritis (PsA) and healthy volunteers. Materials and Methods: This cross-sectional clinical study was conducted between September 2023 and January 2024 at the Physical Medicine and Rehabilitation and Rheumatology Clinics of Istanbul Physical Therapy and Rehabilitation Training and Research Hospital, University of Health Sciences. Patients with inflammatory joint disease who scored at least 3 points on the CASPAR criteria were accepted as having psoriatic arthritis. Twenty-three psoriatic arthritis patients and 23 healthy volunteers were included in the study. The demographic data of the participants were recorded. For metacarpophalangeal joint cartilage measurement, participants were asked to make a fist with both hands. The 2nd, 3rd, 4th, and 5th MCP joints were evaluated dorsally at 90° flexion on both dominant and non-dominant sides. The thickest distance along the cartilage surface was considered. A semi-quantitative scoring system was also used. The grip strength of the dominant and non-dominant hands was assessed using the Jamar Hand Dynamometer, hand functional status was evaluated with the Duruöz Hand Index, and quality of life was assessed with the Turkish version of the Short Form-36 (SF-36). The disease activity of psoriatic arthritis patients was evaluated with the DAPSA score. Results: The metacarpophalangeal cartilage thickness in PsA patients was found to be thinner compared to healthy controls (p0.05).