Benign eklem hipermobilite sendromu olan hastalarda talar kartilaj kalınlığının ultrasonografik olarak değerlendirilmesi: Kesitsel klinik çalışma
Evaluation of talar cartilage thickness in patients with benign joint hypermobility syndrome: A cross-sectional clinical study
  1. Tez No: 864570
  2. Yazar: SADDAM CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN PAKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Benign Eklem Hipermobilite Sendromu Olan Hastalarda Talar Kartilaj Kalınlığının Ultrasonografik Olarak Değerlendirilmesi: Kesitsel Klinik Çalışma Amaç: Biz bu çalışmada Benign eklem hipermobilite sendromu (BEHS) olan hastalarda ultrasonografi (USG) ile ölçülen ayak bileği eklemi talar kartilaj kalınlığını sağlıklı gönüllülerle karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Kesitsel olarak tasarlanan bu klinik çalışmaya Kasım 2022-Ağustos 2023 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon SUAM Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Polikliniği'ne başvuran, BEHS tanısı konulan 20 kadın hasta ve yaş olarak uyumlu 20 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Katılımcıların demografik verileri kaydedildi. Beighton kriterlerine göre 4 ve üzeri skor alan ve aynı zamanda revize Brighton kriterlerini karşılayan kişiler BEHS olarak kabul edildi. Talar kıkırdak ölçümü, hastalar muayene masasına sırtüstü yatarken, dizleri 90 derece fleksiyonda ve ayak muayene masasına temas edecek şekilde konumlandırıldı. Prob tibialis anterior kasının medialine yerleştirilip anekoik hyalin kıkırdağın kalınlığı talusun eklem tarafından ölçümü yapıldı. Hipermobil grupta hastaların ayak-ayak bileği ağrısı ve fonksiyonel durumu visuel analog skala (VAS) ve Foot Function Index (FFI) Türkçe versiyonu olan ile değerlendirildi. Bulgular: BEHS grubunda ölçülen talar kartilaj kalınlığı kontrol grubundakine göre daha azdı (p0.05). BEHS grubundaki bireylerin hipermobilite durumuna göre VAS istirahat, VAS hareket, VAS uyku, VAS ortalama skorları açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Evaluation of Talar Cartilage Thickness in Patients with Benign Joint Hypermobility Syndrome: A Cross-Sectional Clinical Study Aim: In this study, we aimed to compare the thickness of talus cartilage in the ankle joint, measured by ultrasound (USG), in patients with Benign Joint Hypermobility Syndrome (BJHS) with healthy volunteers. Materials and Methods: This cross-sectional clinical study was conducted between November 2022 and August 2023 at the Istanbul University of Health Sciences, Istanbul Physical Therapy and Rehabilitation Health Application Research Center, Physical Medicine and Rehabilitation Outpatient Clinic. The study included 20 female patients diagnosed with Benign Joint Hypermobility Syndrome (BJHS) and 20 age-matched healthy volunteers who presented to the clinic during the specified period. Demographic data of the participants were recorded. Individuals scoring 4 or above according to the Beighton criteria and meeting the revised Brighton criteria were considered as having BJHS. Measurement of talus cartilage was performed with the participants lying supine on the examination table, knees flexed at 90 degrees, and the feet positioned to make contact with the examination table. The probe was placed medially to the tibialis anterior muscle, and the thickness of the anechoic hyaline cartilage on the articular side of the talus was measured. In the hypermobile group, foot-ankle pain and functional status of patients were assessed using the Visual Analog Scale (VAS) and the Turkish version of the Foot Function Index (FFI). Results: The measured talar cartilage thickness in the BJHS group was significantly less than that in the control group (p0.05). Individuals in the BJHS group showed no statistically significant difference in VAS resting, VAS motion, VAS sleep, and VAS average scores based on their hypermobility status (p>0.05).