Study of copeptin and spexin as a biomarkers of metabolic syndrome and diabetes mellitus in Iraqi females
Irakli kadınlarda metabolik sendrom ve diyabet mellitusun biyobelirteçleri olarak copeptin ve spexinin çalışması
- Tez No: 864884
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZİNA ABDULAMEER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalıĢma Iraklı kadınlarda metabolik sendrom ve tip 2 diyabete karĢı kopeptin ve speksinin biyolojik göstergeler olarak araĢtırılması amacıyla yapılmıĢtır. Sonuçlar, iki hasta grubunun (metabolik sendromlu ve diyabetli hastalar) kadınların ortalama yaĢını 40.93 ve 40.40 olarak kaydettiğini, kontrol grubunun ise 40.10 yıl kaydettiğini gösterdi. Sonuçlar ayrıca bu çalıĢmadaki kadınların yaĢ aralığının 30-50 arasında değiĢtiğini gösterdi. Yukarıdaki tablodan, incelenen gruplardaki kadınların yaĢlarının anlamlı bir farklılık göstermediği açıkça görülmektedir. Sonuçlar, test edilen üç grup için kadınların ortalama ağırlık değerleri arasında anlamlı bir fark olmadığını göstermiĢtir. Metabolik sendromlu kadın grubu 85,73 kg, diyabetli kadın grubu 86,03 kg, sağlıklı kadın grubu ise 85,30 kg olarak kaydedildi. Sonuçlar, farklı gruplara göre kadınların ortalama boy değerleri arasında anlamlı bir fark olmadığını gösterdi. Sağlıklı kadın grubu 1,61 m, metabolik sendromlu kadın grubu 1,61 m ve diyabetli kadın grubu 1,60 m olarak kaydedildi.Sonuçlar, ortalama BMI değerleri arasında anlamlı bir fark olmadığını doğruladı. Test edilen üç gruptaki kadınlar. Diyabetli kadın grubu 26,84 kg/m2, metabolik sendromlu kadın grubu ise 26,49 kg/cm2 kaydederken, sağlıklı kadın grubu 26,50 kg/m2 kaydetti. Sonuçlar, üç grup için kadınların ortalama kan basıncı değerlerinin (yüksek tansiyon ve düĢük tansiyon) önemli farklılıklar elde ettiğini gösterdi. Diyabetli kadın grubu 141,66 ve 81,23 mm Hg ile önemli farklar elde ederken, metabolik sendromlu kadın grubu 138,53 ve 86,36 mm Hg kaydetti; sağlıklı kadın grubu ise sırasıyla 120,40 ve 77,16 mm Hg kaydetti. Sonuçlar, tip 2 diyabetli kadın grubunda %7,39'a ulaĢan önemli derecede yüksek bir HbA1C yüzdesine sahip olduğunu, sağlıklı kadınlardan oluĢan iki grup ve metabolik sendromu olan kadın grubunda ise HbA1C yüzdesinin normal sınırlar içinde olduğunu ortaya çıkardı. sırasıyla %5,06 ve %5,57'ye ulaĢtı. Sonuçlar, test edilen üç grubun toplam kolesterol değerlerini normal sınırlar içinde kaydettiğini, ancak tip 2 diyabetli kadın grubunda bu yüzdelerde 188,86 mg/dL gibi hafif bir artıĢ olduğunu, toplam kolesterol seviyelerinin ise 188,86 mg/dL olduğunu gösterdi.Metabolik sendromlu kadın grubunda ise toplam kolesterol düzeyi 177,70 mg/dL iken, bu oran 162,10 mg/dL'dir. Sonuçlar, metabolik sendromlu kadın grubunun toplam trigliserit oranında önemli bir artıĢ göstererek 175,78 mg/dL'ye ulaĢtığını, tip 2 diyabetli kadın grubunda ise 93,85 mg/dL'ye kıyasla 163,13 mg/dL kaydettiğini gösterdi. sağlıklı kadınlardan. Sonuçlar, incelenen üç grubun HDL değerlerinde anlamlı farklılıklar kaydetmediğini ve tüm HDL değerlerinin normal sınırlar içinde olduğunu gösterdi. En yüksek değer 49,69 mg/dL ile diyabetli kadın grubunda, en düĢük değer ise 41,66 mg/dL ile metabolik sendromlu kadın grubunda kaydedildi. mg/dL, sağlıklı kadın grubunda ise 47.23mg/dL idi. Veriler, test edilen üç grup için LDL değerlerinin önemli ölçüde farklılık göstermediğini, ancak metabolik sendromlu kadın grubunun 94,11 mg/dL tutarındaki en yüksek değerleri kaydettiğini, diyabetli kadın grubunun ise en düĢük LDL oranını kaydettiğini gösterdi. değer, 81,23 mg/dL. Kontrol grubu (sağlıklı kadınlar) ise sırasıyla 85,24 mg/dL idi. Sonuçlar, iki hasta grubunun (metabolik sendromlu kadınlar ve tip 2 diyabetli kadınlar), 18,72 mg/dL kaydedilen sağlıklı kadınların tedavisine kıyasla ortalama VLDL değerlerinin (35,14 ve 32,60 mg/dL) önemli ölçüde arttığını gösterdi. Test edilen üç grup için kadınların kanındaki insülin seviyesinin etkisine iliĢkin çalıĢmanın sonuçları, metabolik sendromlu kadın grubunda ve metabolik sendromu olan kadın grubunda insülin seviyesinde hafif bir artıĢ olduğunu gösterdi. 2 diyabette 13,21 ve 10,89 µg/mL kaydedilirken, sağlıklı kadın grubunda sırasıyla 6,07 µg/ml kaydedildi. Verilerden, hasta kadınlarda, özellikle tip 2 diyabetli kadınlarda ortalama CRP değerlerinde önemli bir artıĢ olduğu ve 4,12 mg/L olarak kaydedildiği, metabolik sendromlu kadın grubunda ise 3,14 mg/L olduğu görülüyor. L, sağlıklı kadın grubunda ise 0,77 mg/L olarak kaydedildi. Sonuçlar, tip 2 diyabetli kadın grubunun kopeptin düzeyinde önemli bir artıĢ olduğunu, 941,98 pg/mL kaydettiğini, metabolik sendromlu kadın grubunun ise 613,06 pg/ml kaydettiğini gösterdi. bir grup sağlıklı kadın. Sonuçlar, metabolik sendromlu ve tip 2 diyabetli kadınhastalardan oluĢan iki grup için ortalama speksin düzeyinde anlamlı bir düĢüĢ olduğunu gösterdi; sağlıklı kadın grubundaki 1253,10'a kıyasla sırasıyla 760,35 ve 551,60 olarak kaydedildi. Sonuçlar, test edilen üç grup için HOMA-IR değerleri arasında önemli farklılıklar olduğunu gösterdi; diyabetli kadın grubu, HOMA-IR değerlerini yükseltme açısından diğer gruplardan daha iyi performans gösterirken, 5,33'ü kaydetti. Metabolik sendromlu kadın grubunda bu oran 3,39 iken, sağlıklı kadın grubunda bu oran 1,38'di.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate copeptin and spexin as biological indicators against metabolic syndrome and type 2 diabetes in Iraqi women. The results showed that the two patient groups (patients with metabolic syndrome and diabetes mellitus) recorded the mean age of women at 40.93 and 40.40 years while the control group recorded 40.10 years. The results also showed that the age range of the women in this study ranged between 30-50 years. From the table above it is clear that the ages of women of the groups studied showed no significant differences.The results showed that there are no significant differences between the average values of the women's weights for the three groups tested. The group of women with metabolic syndrome recorded 85.73 kg and the group of women with diabetes mellitus recorded 86.03 kg, while the group of healthy women recorded 85.30 kg. The results indicated that there is no significant difference between the average values of the heights of women for the different groups. The group of healthy women recorded 1.61 m, while the group of women with metabolic syndrome recorded 1.61 m, and the group of women with diabetes mellitus recorded 1.60 m, respectively.The results confirmed that there are no significant differences between the average BMI values for women in the three tested groups. The group of women with diabetes mellitus recorded 26.84 kg/m2 and the group of women with metabolic syndrome recorded 26.49 kg/cm2 compared to 26.50 kg/m2 for the group of healthy women. The results showed that the average blood pressure values for women (high blood pressure and low blood pressure) for the three groups achieved significant differences. The group of women with diabetes mellitus achieved significant differences, recording 141.66 and 81.23 mm Hg, while the group of women with metabolic syndrome recorded 138.53 and 86.36 mm Hg compared to 120.40 and 77.16 mm Hg for the group of healthy women, respectively. It can be seen that the three groups tested differed in FBS values. The results indicated that the group of women with DM2 diabetes had significantly increased FBS values to 174.56 mg/dL, which are values higher than normal limits as a result of the women having diabetes, which leads to high blood sugar levels. The results revealed that the group of women with type 2 diabetes had a significantly high percentage of HbA1C, reaching 7.39%, while the percentage of HbA1C in the two groups of healthy women and the group of women with metabolic syndrome was within its normal limits, reaching 5.06 and 5.57%, respectively. The results indicated that the three tested groups recorded total cholesterol values within their normal limits, but there was a slight increase in these percentages for the group of women with type 2 diabetes, as it was 188.86 mg/dL, while the total cholesterol levels were in the group of women with metabolic syndrome is 177.70 mg/dL compared to 162.10 mg/dL, respectively. The results indicated that the group of women with metabolic syndrome had a significant increase in the total triglyceride rate, reaching 175.78 mg/dL, while the group of women with type 2 diabetes recorded 163.13 mg/dL compared to 93.85 mg/dL for the group of healthy women. The results showed that the three groups studied did not record significant differences in HDL values and that all HDL values were within normal limits. The group of women with diabetes recorded the highest value, amounting to 49.69 mg/dL, while the group of women with metabolic syndrome recorded the lowest value, amounting to 41.66. mg/dL compared to 47.23 mg/dL for the group of healthy women. Data indicated that the LDL values for the three groups tested did not differ significantly, except that the group of women with metabolic syndrome recorded the highest values, amounting to 94.11 mg/dL, while the group of women with diabetes recorded the lowest rate in LDL value, 81.23 mg/dL. The control group (healthy women) was 85.24 mg/dL, respectively. The results showed that the two groups of patients (women with metabolic syndrome and women with type 2 diabetes) had significantly increased average VLDL values (35.14 and 32.60 mg/dL) compared to the treatment of healthy women, which recorded 18.72 mg/dL. The results of the study of the effect of the level of insulin in the blood of women for the three tested groups showed that there was a slight increase in the level of insulin in the group of women with metabolic syndrome and the group of women with type 2 diabetes, as it recorded 13.21 and 10.89 µg/mL, while the group of healthy women recorded 6.07µg/ml respectively. From the data, it appears that there is a significant increase in the average CRP values in sick women, especially women with type 2 diabetes, as it recorded 4.12 mg/L, while the group of women with metabolic syndrome recorded 3.14 mg/L, while the group of healthy women recorded 0.77 mg/L. The results showed that the group of women with type 2 diabetes had a significant increase in the level of copeptin, recording 941.98 pg/mL, while the group of women with metabolic syndrome recorded 613.06 pg/ml, compared to 308.73 pg/ml for the group of healthy women. The results showed that there was a significant decrease in the average spexin level for the two groups of women patients with metabolic syndrome and type 2 diabetes, as it was recorded at 760.35 and 551.60, respectively, compared to 1253.10 for the group of healthy women. The results showed that there are significant differences between the HOMA-IR values for the three groups tested, as the group of women with diabetes outperformed the rest of the groups in terms of raising the HOMA-IR values, as it recorded 5.33, while the group of women with metabolic syndrome recorded 3.39 compared to 1.38 for the group of healthy women.