Üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyleri ve yeme alışkanlıklarının belirlenmesi
Determination of physical activity levels and eating habits of university students
  1. Tez No: 864899
  2. Yazar: ERTUĞRUL GÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN TOLGA ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyleri ve beslenme alışkanlıklarını belirlemeyi amaçlamıştır. Araştırma 2021-2022 eğitim öğretim yılında Akdeniz Üniversitesi Serik Gülsün – Süleyman Süral meslek yüksekokulunda öğrenim gören 259 gönüllü öğrenci ile yapılmıştır. Katılımcı öğrencilere; Sosyo-demografik Bilgi Formu Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi'nin kısa formu (UFAA-KF) Hollanda Yeme Alışkanlıkları anketi (DEBQ) uygulanmıştır. SPSS 22.0 versiyonunda bir paket program kullanılarak verilerin analizi yapılmıştır. İkili karşılaştırmalarda bağımsız guruplarda t testi, ikiden fazla gurupların karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Farklılığın ortaya konulmasında ise Least Significant Difference(LSD) test uygulanmıştır. Pearson momentler çarpımı korelasyon analizi (r), ölçeklerden elde edilen puanlar arasındaki ilişkiyi belirlemek için kullanılmıştır. Katılımcıların fiziksel aktivite düzeylerinin cinsiyet, aylık gelir, vitamin ve mineral alma değişkenine göre, yeme davranışlarının cinsiyet, yaşanılan yer aylık gelir, sigara kullanma değişkenine göre farklılaştığı, fiziksel aktivite düzeyi ile kısıtlayıcı alt boyutu ile negatif yönlü, dışsal alt boyutu ile pozitif yönlü düşük düzeyde ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Bu durumun öğrencilerin öğrenim gördükleri süreçte içerisinde bulundukları fiziksel ve ruhsal durumlardan kaynaklandığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to determine the physical activity levels and nutritional habits of university students. The research was conducted with 259 volunteer students studying at Akdeniz University Serik Gülsün – Süleyman Süral vocational school in the 2021-2022 academic year. Participating students; Socio-demographic Information Form, short form of the International Physical Activity Questionnaire (UFAA-KF) and Dutch Eating Habits Questionnaire (DEBQ) were applied. This data was analyzed using a package program in SPSS 22.0 version. In pairwise comparisons, t-test was used for independent groups, and one-way analysis of variance was used for comparisons of more than two groups. Least Significant Difference (LSD) test was applied to reveal the difference. Pearson product-moment correlation analysis (r) was used to determine the relationship between the scores obtained from the scales. The physical activity levels of the participants differed according to gender, monthly income, vitamin and mineral intake variable, eating behaviors differed according to gender, place of residence, monthly income, and smoking variable, and the physical activity level had a negative direction with the restrictive sub-dimension, and a positive low level with the external sub-dimension. has been found to be related. It is thought that this situation arises from the physical and psychological conditions of the students during their education.