High school students' perceptions and beliefs on learner autonomy
Lise öğrencilerinin öğrenen özerkliği üzerine algı ve inançları
  1. Tez No: 864931
  2. Yazar: RIDVAN DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİNNUR GENÇ İLTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'nin Antalya ilindeki lise öğrencilerinin öğrenen özerkliği ile ilgili algı ve inançlarını incelemektir. Öğrencilerin cinsiyetlerinin, ebeveynlerinin yabancı dil ve eğitim durumlarının özerk öğrenme algı ve inançları üzerinde ne kadar etkili olduğu araştırılmıştır. Öğrencilerin algı ve inançları, sınıf düzeyinde de incelenmek istenmiştir. Bu amaçla, hem nitel hem de nicel araştırma yöntemi uygulanmıştır; Antalya'da 412 lise öğrencisine 41 maddeden oluşan yapılandırılmış bir ölçek uygulanmış ve gönüllü olarak rastgele seçim yoluyla 9 öğrenci ile görüşme yapılmıştır. Yapılandırılmış anket yolu ile elde edilen veriler SPSS 26 ve Jamovi 2.3.28 yazılım programları aracılığıyla analiz edilmiştir. Anket verilerinin öğrencilerin sınıf düzeyleri ve velilerinin eğitim düzeyleri bazında analizi için ANOVA testi kullanılmıştır. Verilerin cinsiyet ve katılımcının veli yabancı dil bilgisi açısından analizleri için de t-test uygulanmıştır. Gönüllü katılımcılarla yapılan görüşmeler de ses kayıtları alınarak çözümlenmiş ve incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre katılımcıların özerk öğrenme algı ve inançları pozitiftir. Öğrenciler ile yapılan görüşmelerde öğrencilerin terimsel olarak öğrenen özerkliğini iyi bilmeseler de dil öğrenmede kullandıkları adımların öğrenme özerkliğine uyumlu olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin cinsiyeti, sınıf seviyeleri ve babanın eğitim durumu öğrenen özerkliği algı ve inançları üzerinde anlamlı bir etkiye sahip değilken, özellikle annenin eğitim durumu ve her iki ebeveynin yabancı dil bilgisi anlamlı bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
The purpose of present study is to examine the perceptions and beliefs of high school students in Antalya – Türkiye on learner autonomy. Effect of the learners' genders, parental educational level and their foreign language knowledge on the perceptions and beliefs of the students on learner autonomy have been studied. The perceptions and beliefs of the students have also been studied at their grade level. For this aim, both a quantitative and a qualitative research method were conducted; a constructed scale of 41 items has been applied to 412 high school students in Antalya and 9 random and volunteer students have been interviewed. Data gathered through the structured scale have been analyzed using SPSS 26 and Jamovi 2.3.28 software programs. An ANOVA test has been used for the scale analysis in terms of the learners' grade and the parents' educational levels. And a t-test has been used for participant's gender and parents' foreign language knowledge analysis of the data. The interviews done with the volunteer participants have been studied transcribing them after the voice records. According to the findings gathered, the learner autonomy perceptions and beliefs of the participants are positive. During the interviews with the students, it has been detected that the students don't know the learner autonomy term literally well but the actions they take to learn language are parallel to the learner autonomy. While the genders, grades and the father's educational level don't have a meaningful effect on the learner autonomy perceptions and beliefs, specifically the mother's educational level and the parents' foreign language knowledge have a significant effect.