İzmir ili Kemalpaşa ilçesi belediye çalışanlarının toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumları ve ilişkili faktörlerin tanımlanması
Identifying the attitudes of municipal employees in the Kemalpaşa district of Izmir on gender and related factors
- Tez No: 865373
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR UYSAL TORAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma İzmir ili Kemalpaşa belediyesi çalışanlarının toplumsal cinsiyet rolleri tutumlarını ve ilişkili faktörleri saptamayı amaçlayan kesitsel bir çalışmadır. Araştırma İzmir ili Kemalpaşa İlçesi belediyesi çalışanları ile 17.01.2023-18.05.2023 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırma evreninin tamamına ulaşılması hedeflendiğinden herhangi bir örneklem seçim yöntemine başvurulmamıştır. Araştırma örneklemini, araştırmaya katılmaya gönüllü olan 224 belediye çalışanı oluşturmuştur. Veriler kağıt kalem tekniği ile Birey Tanıtım Formu ve Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği uygulanarak toplanmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği (TCRTÖ) toplam puanıdır. Bağımsız değişkenler ise yaş, cinsiyet, medeni durum, çocuk sahibi olma durumu, en son mezun olunan okul, en uzun yaşanılan bölge, çocukluğun geçirildiği yerleşim birimi, Kemalpaşa'da yaşama süresi, belediyede çalışılan birim, aile tipi, annenin öğrenim durumu, babanın öğrenim durumu, toplumsal cinsiyet eğitim durumu ve çocuklukta cinsiyetten dolayı eşitsizlik yaşama durumudur. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 26.00 istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde bağlantısız örneklemler için t-testi ve tek yönlü varyans analizleri kullanılmıştır. Çoklu karşılaştırmalarda izlem testi olarak Scheffe testinden yararlanılmıştır. Belediye çalışanlarının TCRTÖ puan ortalaması 51.95±11.78 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is a cross-sectional research aimed at determining the attitudes of municipal employees in the Kemalpaşa district of Izmir, Turkey, regarding gender roles and the associated factors. The research was conducted between January 17, 2023, and May 18, 2023. As the goal was to reach the entire population of the research, no specific sampling method was employed. The research sample consisted of 224 municipal employees who voluntarily participated in the study. Data were collected using the paper-and-pencil technique through the administration of a Personal Information Form and the Gender Roles Attitude Scale. The dependent variable of the research is the total score on the Gender Roles Attitude Scale (GRAS). The independent variables include age, gender, marital status, having children, the most recent school attended, the longest place of residence, childhood settlement, duration of living in Kemalpaşa, work unit within the municipality, family type, mother's educational status, father's educational status, gender education, and experiences of childhood gender-based inequality. The data obtained from the research were analyzed using the SPSS 26.00 statistical package program. Independent samples t-tests and one-way analysis of variance (ANOVA) were used for data evaluation. In multiple comparisons, the Scheffe test was used. The mean score for municipal employees on the GRAS was found to be 51.95±11.78.