İnfantil hemanjiyom tanili, süt çocukluğu döneminde propranolol tedavisi almiş okul öncesi çocuklarda nörogelişimsel değerlendirme
Neurodevelopmental assessment in preschool children diagnosed with infantile hemangioma whom received propranolol treatment during infancy
- Tez No: 865378
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET GÜLŞAH TANYILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş ve Amaç: Propranolol, hemanjiyomların tedavisinde güncel ve etkin bir tedavi seçeneğidir ancak propranolol'ün nörogelişimsel yan etkileri hakkında halen yeterli bilgi bulunmamaktadır. Çalışmamızda, hemanjiyom tanısı ile propranolol tedavisi almış çocukların nörogelişimsel düzeylerinin BSID III testi ile incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Tek merkezli, kesitsel olarak dizayn edilen çalışmamıza, 1 Ocak 2020 ile 31 Aralık 2023 tarihleri arasında hemanjiyom tanısı ile takipli, propranolol almış 40 çocuk (n1) hasta ile bekle-gör politikası ile sadece izleme alınan 31 çocuk (n2) dahil edilmiştir. Kontrol grubuna yaş ile cinsiyet yönünden homojen dağılan 31 sağlıklı çocuk (n3) alınmıştır. Çalışmaya dahil edilen toplam 102 çocuğun demografik, klinik, perinatal ve postnatal dönem özellikleri kaydedilmiştir. Gruplardaki çocukların nörogelişimsel düzeylerinin değerlendirilmesi, hastaların klinik bilgileri açısından kör bırakılmış sertifikalı uzman bir pedagog tarafınca BSID III testi uygulanarak yapılmıştır. Verilerin karşılaştırılmasında anlamlılık düzeyi (p: < 0,05) olarak belirlenmiştir. Bulgular: Her üç (n1, n2, n3) grubun nörogelişimsel düzeylerinin taranmasında kullanılan BSID III testi kompozit ve persentil değerlerinin tedavi almış ve almamış gruplar ile sağlıklı kontrol grubu arasında motor kompozit ve motor persentil puanlarında anlamlı fark bulunmuştur. (p: 0,006 ve p: 0,006) Ancak kognitif, dil ve sosyal duyusal beceriler yönünden anlamlı fark bulunamamıştır. Kognitif, dil ve motor becerilerin anne eğitim düzeyi ile ilişkili olduğu, buna ek olarak yine kongitif becerilerin baba eğitim düzeyi ile de ilişkili olduğu gösterilmiştir. Yenidoğan yoğunbakım yatış öyküsü olan çocukların olmayanlara göre motor fonksiyonlarında bozulma gösterilmiştir. Ayrıca; toplam tedavi süresi ile dil kompozit puanı (r: 0,314 p: 0,048) ve dil persentil puanı (r: -0,337 p: 0,034) arasında düşük düzeyde negatif korelasyon görülmüştür. Tedaviye başlanma yaşı ile dil kompozit puanı (r: 0,322 p:0,043) motor kompozit puanı (r: 0,314 p: 0,048) ile motor persentil puanı (r: 0,314 p: 0,048) arasında düşük düzeyde pozitif korelasyon saptanmıştır. Tedavi alma süresi ortalamasına (16 ay) göre yapılan yeniden gruplandırma sonucunda, tedavi almış ve almamış olan çocukların BSID III testi skorları arasında anlamlı bir fark gösterilememiştir. BSID III skorları üzerinde kofaktör etkisi olabilecek etkenlerin etkisi analizinde anlamlılık bulunamamıştır. 2 Sonuç: Çocukluk çağında nörogelişim birçok genetik, epigenetik ve çevresel koşuldan etkilenebilmektedir. Propranolol, hemanjiyomlu çocuklarda kullanılabilecek ve yan etki profili ile güvenli bir ajan olarak tanımlanmıştır. Çalışmamızın sonuçlarında da hemanjiyom tanısı ile kullanılan dozlarda, propranololün nörogelişim üzerine belirgin bir etkisi gösterilememiştir. Çalışmamızda gösterilen motor becerilerdeki farklılığın tedavisiz izlenmiş grup ile tedavi almış olan grup arasında gösterilememesi sonucunda ilgili farklılığın propranolol dışı etkenler nedeniyle oluşabileceği sonucuna varılmıştır. Çocukluk çağı, erişkin döneminden farklı olarak, normal büyüme ve gelişmenin görüldüğü özel bir dönemdir. Bu nedenle çocuk sağlığı ve hastalıkları izlemi yapılan tüm merkezlerde, bütüncül bir yaklaşım uygulanmalı ve çocuklar sadece hastalıkları yönüyle değil bütüncül değerlendirilmelidir. Bu sayede hem hastaların hem de toplumun sağlık düzeyinin iyileştirilmesi mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Propranolol is a current and effective treatment option for hemangiomas, but there is still insufficient information about the neurodevelopmental side effects of propranolol. In our study, the neurodevelopmental levels of children diagnosed with hemangioma receiving propranolol treatment were examined using the Bayley III test. Method: In our single-center, cross-sectional study, patients were recruited between January 1st, 2020 and December 31st, 2023. 40 children (n1) diagnosed with hemangioma who received propranolol treatment and 31 children (n2) who were only under observation as part of the watch-and-wait policy were included. A control group of 31 healthy children (n3) matched for age and gender was also included. The demographic, clinical, perinatal, and postnatal characteristics of the total 102 children included in the study were recorded from their medical records. The evaluation of the neurodevelopmental levels of the children in the groups was conducted by a certified expert pediatric pedagologist, who was blinded to the patients' clinical information, using the Bayley III test. The significance level for comparing the data was set at (p: < 0.05). Results: The Bayley III test composite and percentile values used to evaluate the neurodevelopmental levels of all three groups (n1, n2, n3) showed a significant difference in motor composite and motor percentile scores between the treated and untreated groups and the healthy control group (p: 0.006 and p: 0.006). However, no significant differences were found in cognitive, language, and social sensory skills. It was shown that cognitive, language, and motor skills were associated with maternal education level, and additionally, cognitive skills were also associated with paternal education level. Children with a history of neonatal intensive care unit admission showed impairment in motor functions compared to those without such history. Furthermore, a low-level negative correlation was observed between the total duration of treatment and the language composite score (r: 0.314 p: 0.048) and language percentile score (r: -0.337 p: 0.034). A low-level positive correlation was found between the age at the start of treatment and the language composite score (r: 0.322 p: 0.043), motor composite score (r: 0.314 p: 0.048), and motor percentile score (r: 0.314 p: 0.048). After re- 4 grouping based on the average duration of treatment (16 months), no significant difference was found in the Bayley III test scores between children who received treatment and those who did not. There was no significance found in the analysis of factors that could have a confounding effect on the Bayley III scores. Conclusion: Neurodevelopment can be influenced by various genetic, epigenetic, and environmental conditions. Propranolol has been described as a safe agent that can be used in children with hemangiomas due to its relatively safer side effect profile. In the results of our study, no significant effect of propranolol on neurodevelopment was observed at the doses used in children diagnosed with hemangioma. The difference in motor skills shown in our study was between the healthy control group (n3) and the treated and untreated group (n1 and n2) which led to the conclusion that the relevant difference could be due to factors other than propranolol itself. Childhood is a special period where normal growth and development occur, which is substancially different from adulthood. Therefore, a comprehensive approach should be applied in all centers where children's health and diseases are monitored, and children should be evaluated not only in terms of their illnesses but holistically. This approach will improve both the health level of patients and the community in general.