AHS (Analitik hiyerarşi süreci) ile şehir içi taksicilik hizmetinde en uygun araç seçimi: Ağrı ili örneği
Analytical hierarchy process (AHP) for the selection of vehicles in city taxi services: The case of Ağrı province
  1. Tez No: 865379
  2. Yazar: ADEM KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYYAZ CENGİZ DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çok ölçütlü karar verme yöntemleri (ÇÖKV), karar verme problemlerinde en iyi seçimi ve sıralamayı yapabilmek için kullanılmaktadır. Bu yöntemler birçok alanda uygulanabilmektedir. Bu çalışmada, her geçen gün daha da önemli hale gelen ulaşım sektörünün bir parçası olan ve şehir içi ulaşım kapsamında yer alan taksicilik hizmeti veren ticari taksilerin seçimi konusu ele alınmıştır. Bu konu araştırılırken tercih edilen ÇÖKV yöntemi, subjektif verileri içeren problemlerin çözümü için en uygun yöntemlerden biri olan Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) yöntemi olmuştur. Bu tez çalışmasındaki temel amaç, Ağrı ili özelinde şehir içi ulaşımda kullanılan ticari taksilerin seçimi yapılırken göz önüne alınan ölçütler ve alternatif olarak kabul edilen modellerin seçimini ÇÖKV yöntemleri ile analiz edebilmektir. Ayrıca AHS yöntemi için gerekli alternatif ve ölçütler uzman olarak kabul edilen kişiler ve literatür taramasından yararlanılarak belirlenmiştir. Bu ölçütler; fiyat, yakıt, mevsim koşulları, servis ulaşımı, yedek parça fiyatı, motor gücü, bagaj hacmi, konfor, marka ve motor şanzımanı olmak üzere on tanedir. Alternatifler ise Dacia, Fiat, Renault, Ford, Toyota ve Hyundai olmak üzere altı tanedir. Belirlenen ölçütler ve alternatifler uygulama aşamasında AHS yöntemi ile çözüme ulaştırılmış olup en iyi alternatifin seçim sıralaması yapılmıştır. Bu sıralamalar ve seçim işlemi yapılırken uzman olarak kabul edilen kişilerden alınan görüşler birleştirilerek AHS uygulama adımları ile analiz edilmiştir. Sonuçlara göre ölçütlerden ağırlıklarının önem sırasında ilk üç sırayı; yakıt, fiyat ve yedek parça fiyatı oluşturmaktadır. Alternatiflerin ilk üç sırası ise, Fiat, Dacia ve Hyundai şeklindedir. Belirlenen bu sıralamalar sonucunda araç satışı için Ağrı ili ve benzeri özelliklere sahip bölgelere yapılacak olan araç yatırımlarıyla ilgili tahmin yürütebilmeye olanak sağlanabilir. Benzer şekilde belirli konularda yapılacak seçim ve sıralama konularında da ÇÖKV yöntemleri ve AHS ile sonuca ulaşılabilmenin mümkün olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Multi-criteria decision-making methods (MCDM) are employed to determine the best choice and ranking in decision-making problems. These methods can be applied in various fields. In this study, the selection of commercial taxis providing taxi services within city transportation, which is an integral part of the growing transportation sector, is addressed. The preferred MCDM method investigated in this context is the Analytical Hierarchy Process (AHP), which is considered one of the most suitable methods for solving problems involving subjective data. The main objective of this thesis is to analyze the criteria when selecting commercial taxis used in urban transportation in Ağrı province and the choice of models using MCDM methods. Moreover, the alternatives and criteria required for the AHP method were determined using experts and literature review. These criteria include price, fuel efficiency, weather conditions, service availability, spare parts price, engine power, trunk volume, comfort, brand, and engine transmission. There are six alternatives, namely Dacia, Fiat, Renault, Ford, Toyota, and Hyundai. The determined criteria and alternatives were solved with the AHP method in the implementation phase, and the ranking of the best alternative was made. During these rankings and selection processes, the opinions of the experts were combined and analyzed with the AHP implementation steps. According to the results, the top three criteria in terms of importance weights are fuel efficiency, price, and spare parts price. The top three alternatives are Fiat, Dacia, and Hyundai. Based on these rankings, predictions can be made regarding vehicle investments to be made in Ağrı province and similar regions for vehicle sales. Similarly, it is observed that it is possible to reach a conclusion using MCDM methods and AHP in selection and ranking issues in specific topics.