Meme kanseri hastalarında sarkopeni ile kinezyofobi ilişkisi
Relationship between sarcopenia and kinesiophobia in breast cancer patients
  1. Tez No: 865400
  2. Yazar: DENİZ BAŞCILLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU DİLEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada; meme kanseri hastalarında kinezyofobi düzeyi ile sarkopeni arasındaki ilişkinin incelenmesi ve etkili faktörlerin ortaya konması amaçlanmaktadır. Çalışmaya katılan 140 kadın hastanın demografik bilgileri, antropometrik ölçümleri, ambulasyon düzeyi, kanser ve tedavisine ilişkin verileri kaydedildi. Sarkopeniye ilişkin kas fonksiyonu ve fiziksel performans el kavrama kuvveti, sandalyeden kalkma testi (SKT) ve yürüme hızıyla; kas kütlesi ultrasonografik ön uyluk kas kalınlığıyla değerlendirildi. Hastaların kinezyofobi düzeyi Tampa kinezyofobi ölçeği (TKÖ) ile değerlendirildi. Ayrıca kemik dansitometri T skoru sonuçları, sistemik inflamasyon indeksini hesaplamak amacı ile tam kan sayımı parametreleri veri tabanından kaydedildi ve lenfödem varlığı değerlendirildi. Yaş ortalaması 55,7±6,2 olan hasta grubumuzda 19 hastaya (%13,6) sarkopeni teşhisi kondu. TKÖ median skoru, sarkopenik hastalarda normal gruba kıyasla anlamlı yüksekti (p58,5 olma durumunun sarkopeni için en önemli risk faktörü olduğu ortaya kondu (OR=11,8 ve p=0,009). 104 hastada (%74,3) kinezyofobi düzeyinin yüksek olduğu saptandı. Yüksek kinezyofobi düzeyi olmayan grupta sarkopenisi olan hastaya rastlanmadı.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the relationship between kinesiophobia level and sarcopenia in breast cancer patients and to identify the associated factors. The demographic information, anthropometric measurements, ambulation level, and data related to cancer and its treatment of 140 female patients were recorded in the study. Muscle function and physical performance related to sarcopenia were evaluated using grip strength, chair stand test (CST), and walking speed; muscle mass was assessed by ultrasonographic measurement of anterior thigh muscle thickness. The patients' kinesiophobia level was assessed using the Tampa kinesiophobia scale (TKS). Additionally, bone densitometry T score results, complete blood count parameters for calculating the systemic inflammation index, and evaluation of lymphedema presence were recorded from the database. In our patient group with a mean age of 55.7±6.2 years, sarcopenia was diagnosed in 19 patients (13.6%).