Tedarik zinciri yönetimi ve süreç yönetiminin örgütsel performansa etkisinde hizmet kalitesinin aracı rolü
The mediator effect of service quality in the impact of supply chain management and process management on organizational performance
- Tez No: 865432
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN DEMİRKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Rekabetin her an arttığı günümüzde örgütler her an performanslarını arttırmanın arayışı içindedir. Bu arayış her an, her yerde en iyi süreçlerle ürün sundukları müşterilerine en mükemmel kaliteyi sunmayı ve en iyi deneyimi yaşatma çabası içindir. Tedarik zinciri yönetimi, süreç yönetimi ve hizmet kalitelerinde mükemmele en yakın örgütler bir adım öne çıkarak daha başarılı olmayı hedeflemektedir. Bu çalışmayla literatüre yapılacak olan kuramsal katkı tedarik zinciri yönetimi ve süreç yönetiminin örgütsel performansı nasıl etkilediği ve hizmet kalitesinin bu ilişkideki etkisini ölçmeye çalışılmasıdır. Uygulamadaki katkısı ise tedarik zinciri yönetimi ve süreç yönetiminin örgütsel performansa etkisinde hizmet kalitesinin rolü ilk defa ele alınmış olmasıdır.
Özet (Çeviri)
In today's world where competition is ever increasing, organizations are always seeking to increase their performance. In this search, they strive to offer the best quality and the best experience to their customers, to whom they offer products with the best processes, anytime, anywhere. Organizations closest to perfection in supply chain management, process management and service quality aim to be more successful by taking one step forward. The theoretical contribution to the literature with this study is to try to measure how supply chain management and process management affect organizational performance and the effect of service quality on this relationship. Its practical contribution is that it is the first time that the role of service quality in the impact of supply chain management and process management on organizational performance has been discussed.