Die rolle der erstsprache im kontext vonzweisprachigkeit
İki dillilik bağlamında anadilin rolü
  1. Tez No: 865511
  2. Yazar: CANAN NALBANT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu yüksek lisans tezi, iki dilli dil gelişiminde birinci dilin temel rolü detaylı bir şekildeincelemektedir. Araştırma, birinci dilin, ikinci dilin edinilmesi ve geliştirilmesindehayati bir temel oluşturduğunu ve dil anlama yetisi, bilişsel gelişimve kimlikoluşumuüzerinde belirgin etkiler yarattığını ortaya koymaktadır. Özellikle, iki dilli olarakbüyüyen çocuklarda birinci dilin desteklenmesinin önemi vurgulanmakta; budestek, sadece kültürel kimliği pekiştirmekle kalmayıp aynı zamanda dilsel yetkinliği deönemli ölçüde artırmaktadır. Tezin odak noktası, Almanya'daki Türk göçmenlerinkarşılaştığı dilsel çerçeve koşulları ve bu koşulların yarattığı özel dil özellikleridir. Çalışma, iki dillilik bağlamında dil özellikleri gösteren yeni nesiller üzerineyoğunlaşmaktadır. Bu çerçevede, tez, eğitim sistemi içerisinde birinci dilin dahafazlaönemsenmesi gerektiğini, zira bu durumun dilsel ve kültürel entegrasyonuteşvikedeceğini belirtmektedir. Araştırma sonuçları, iki dilli bir ortamda birinci dilinetkinbir şekilde teşvik edilmesinin, göçmenlerin bireysel gelişimin yanı sıra toplumsal entegrasyonu için de zorunlu olduğunu göstermektedir. Elde edilen bulgular, göçmenler için dil destekleme önlemlerinin daha etkili bir biçimde uygulanabilmesi ve birinci dilin iki dilli gelişimdeki rolünün daha derinlemesine anlaşılabilmesi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis analyses the fundamental role of the first language in bilingual language development. It is emphasised that the first language forms a decisive basis for the acquisition and development of a second language and exerts influences on language comprehension, cognitive development, as well as identity formation. The significance of promoting a child's first language is emphasised, as it strengthens cultural identity and contributes to a significant increase in linguistic competence. This work focuses on the linguistic framework conditions and special characteristics of Turkish migrants in Germany, particularly the newer generations with languages that have features related to bilingualism. In this context, the master's thesis highlights the importance of considering the first language in the educational context to promote linguistic and cultural integration. The results demonstrate that a well-founded promotion of the first language in a bilingual environment is crucial not only for individual development but also for the social integration of migrants. Overall, these findings could enhance the effectiveness of language support measures for migrants and facilitate a better general comprehension of the first language's role in bilingual education.