İskoç aydınlanmasında beğeni, güzel ve yüce kavramlarının alımlanışı
The reception of the concepts of taste, beauty and the sublime in the scottish enlightenment
  1. Tez No: 865520
  2. Yazar: MERYEM ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE KESKİN YURDAKURBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma İskoç Aydınlanması filozoflarının beğeni, güzel ve yüce kavramlarına bakış açılarını, estetiğin 18. yüzyılda kendine alan açma çabasında ele almayı amaçlamaktadır. Bu amaçla ilk olarak“Felsefe Çağı”,“Eleştiri Çağı”ve“Akıl Çağı”olarak adlandırılan 18. yüzyıl Aydınlanma felsefesine kısaca değinilecek, burada İngiltere'den Fransa'ya, oradan Almanya'ya aklın seyahati ele alınacaktır. Aklın ikinci planda kalıp, duyguların ön plana çıktığı İskoç Aydınlanması, kendi kimliğine ait kavramlar üzerinden incelenecektir. İskoç Aydınlanmasında beğeni, güzel ve yüce kavramlarına bakış açılarını ele alma amacıyla odaklanacağımız filozoflar David Hume ve Edmund Burke olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the perspectives of Scottish Enlightenment philosophers on the concepts of taste, beauty, and sublime, within the context of the 18th century's efforts to carve out a space for aesthetics. To this end, we will first briefly touch upon the 18th century Enlightenment philosophy, known as the“Age of Philosophy”,“Age of Criticism”and“Age of Reason”, and consider the journey of reason from England to France and then to Germany. The Scottish Enlightenment, where reason took a backseat and emotions came to the forefront, will be examined throuugh its own unique concepts. The philosophers we will focus on to address the perspectives on taste, beauty, and the sublime in the Scottish Enlightenment are David Hume and Edmund Burke.