Biyogaz saflaştırma vetaşıt yakıtı olarak kullanma teknolojileri
Biogas purification and usage technologies as vehicle fuel
  1. Tez No: 865642
  2. Yazar: YAVUZ SELİM BOYACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN UYANIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Çalışmada; biyogaz saflaştırma işleminde en yaygın olarak kullanılan ve işletme maliyeti en düşük olan water scrubbing yöntemi kullanılmıştır. Dünya genelinde temiz su kaynaklarının azalması ve kullanım olanaklarının zorlaşması nedeniyle son zamanlarda arıtılmış atıksuların yeniden kullanımı son derece önem arz etmektedir. Bu yüzden çalışmada biyogaz yıkama suyu olarak temiz su yerine arıtılmış atıksu kullanılmıştır. Atık suyun, hem su ile yıkama tekniği ile biyogaz saflaştırılmasındaki verimliliği hem de arıtılmış atıksu üzerindeki AKM, KOİ, BOİ, Ph ve iletkenlik parametrelerine etkisi gözlemlenmiştir. Uygulamada uzun süreli yıkama işlemi gerçekleştirilmiş ve yıkama suyunun absorpsiyon verimi ile kullanım süresi arasındaki ilişkiyi gösteren verilerden grafik ve tablolar oluşturulmuştur. Çalışmada Atık suyun tek sefer kullanılmasıyla metan konsantrasyonu %90 seviyelerine çıkarılmıştır. Karbondioksit ayırma işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, water scrubbing method, which is the most widely used method in biogas purification process and has the lowest operating cost, was used. Recently, the reuse of treated wastewater has become very important due to the decrease in clean water resources worldwide and the difficulty of utilization. Therefore, treated wastewater was used as biogas scrubbing water in this study instead of clean water. Both the efficiency of wastewater in biogas purification with water washing technique and its effect on the treated wastewater on the parameters of ACM, COD, BOD, pH and conductivity were observed. In the application, long-term washing process was carried out and graphs and tables were created from the data showing the relationship between the absorption efficiency of the washing water and the usage time. In the study, the methane concentration was increased to 90% with a single use of wastewater. The carbon dioxide separation process was carried out successfully.