Güzel sanatlar liselerindeki bireysel ses eğitimi dersinin hedeflerine ulaşma düzeyinin değerlendirilmesi (Trabzon ili örneği)
Evaluation of the level of achievement of the goals of the individual voice training course in fine arts high schools (Trabzon province example)
  1. Tez No: 675629
  2. Yazar: MELEK YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müze Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmanın amacı, Güzel Sanatlar Liseleri Müzik Bölümleri 10. Sınıfında Okutulan“Bireysel Ses Eğitimi”dersinin bilişsel, devinişsel ve duyuşsal alan kazanımlarına ulaşıp ulaşmadığının tespitini yapmaktır. Araştırma“Betimsel Araştırmalardan Tarama (Survey) modeli”ile ve Trabzon Akçaabat Güzel sanatlar lisesi 10. Sınıfında öğrenim gören 16 öğrencilik çalışma grubuyla yürütülmüştür. Çalışmadan başlıca şu sonuçlar elde edilmiştir. Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümünde okutulan 10. Sınıf“Bireysel Ses Eğitimi”dersi öğretim programı, bilişsel alan kazanımlarını gerçekleştirme boyutunda etkisiz kalmaktadır. Programın duyuşsal alan kazanımlarının olumlu olduğu ancak bu düzeyin süreç başında da yüksek olmasından dolayı, oluşan olumlu tutumun süreçten değil süreç dışı diğer etkenlerce de şekillendirilmiş olabileceği tespit edilmiştir. Dersin devinişsel alan kazanımlarının süreç içinde geliştiği ancak bu gelişimin istenilen düzeyde gerçekleşmediği ve kazanım düzeylerinin bilişsel alanda olduğu gibi tam öğrenme sınırının altında gerçekleştiği tespit edilmiştir. Bireysel ses eğitimi dersi öğretim programı devinişsel alan kazanımlarını oluşturmakta da etkili olamamaktadır. Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümünde okutulan 10. Sınıf“Bireysel Ses Eğitimi”dersinin bilişsel, devinişsel ve duyuşsal alan hedeflerinin gerçekleşme düzeyleri ile öğrencilerin cinsiyeti arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir. Araştırma bulgularına göre, özellikle ülkemizde güzel sanatlar liselerindeki bireysel ses eğitimi dersine dönük bilgi, beceri ve tutumların, planlandığı şekilde oluşturulmasında önemli sorunlar mevcutken, elde edilen olumsuz sonuçlar üzerinde; özellikle bu araştırmanın pandemi süreci içinde yapılmış olmasının ve bu süreçte başlanılan uzaktan eğitim uygulamalarının beraberinde getirdiği pek çok sorunun yansımasının da etkili olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research, is to determine whether the“Individual Voice Training”lesson instructed in the 10th grade of Fine Arts High Schools Music Departments has achieved cognitive, psychomotor and affective Domain attainment. The research was carried out via the“Survey model from Descriptive Research ”and with a study group of 16 students studying at the 10th grade of Trabzon Akçaabat Fine Arts High School. The following main results were obtained from the study. The 10th Grade“Individual Voice Training”course curriculum taught in the Fine Arts High School Music Department is ineffective in realizing the cognitive domain attainment. It was determined that the affective domain attainment of the program were positive, but since this level was high at the beginning of the process, the positive attitude formed may have been shaped not by the process but by other factors outside the process. It was determined that the psychomotor domain attainment of the course developed in the process, but this development did not happen at required level and the acquisition levels were below the mastery learning limits as in the cognitive domain. The individual voice training course curriculum is not effective in creating the psychomotor domain attainment. No significant relationship was found between the realization levels of the cognitive, psychomotor and affective domain attainment of the 10th Grade“Individual Voice Education”course taught in the Fine Arts High School Music Department and the gender of the students. According to the research findings, while there are important problems in the formation of the knowledge, skills and attitudes towards the individual voice training course in fine arts high schools especially in our country. It is thought that this research especially was carried out during the pandemic process and the reflection of many problems brought about by the distance education applications started in this process are also effective on the negative results.