A comparative analysis on user interface and user experience differences in building information modeling tools
Yapı bilgi modelleme araçlarında kullanıcı arayüzü ve kullanıcı deneyimi farkları üzerine karşılaştırmalı bir analiz
- Tez No: 865944
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KORAY PEKERİÇLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Son yıllarda teknolojik ilerlemeler ve mimari projelerin artan karmaşıklığı nedeniyle, Yapı Bilgi Modellemesi (Building Information Modeling - BIM), Mimarlık, Mühendislik ve İnşaat (Architecture Engineering Construction - AEC) sektöründe önem kazanmıştır. BIM, inşaat projelerinin çeşitli yönlerinde birçok avantaj sunmaktadır. Yapı Bilgi Modellemesinin yaygınlaşmasıyla, hangi BIM yazılımının mimarlar için en verimli platformu sunduğunu araştırmak kritik hale gelmiştir. Hangi yazılımın daha kolay öğrenilebileceğini ve mimari proje üretim sürecini etkin bir şekilde kolaylaştırabileceğini belirlemek büyük önem taşımaktadır. Bu değerlendirme ile birlikte kullanıcı arayüzü (UI) ve kullanıcı deneyimi (UX) dikkate alınması gereken en önemli faktörler olarak öne çıkmaktadır. Bu tez, sektördeki iki önemli BIM yazılımını, kullanıcı arayüzü ve kullanıcı deneyimi açısından değerlendirerek ve bunların farklı deneyim düzeylerine sahip çeşitli kullanıcı grupları üzerindeki mimari tasarım sürecine etkilerini inceleyerek karşılaştırmalı bir çalışma sunmaktadır. Çalışma, kullanıcı deneyiminin, kullanıcı arayüzü kadar, BIM yazılımlarının mimari projelerdeki etkinliğini belirlemede önemli olduğunu vurgulamaktadır. Çeşitli BIM araçları ve tarihsel gelişimlerini inceleyerek, bu araştırma, bu yazılımların kullanıcı arayüzü ve kullanıcı deneyimi değerlendirmelerine dair kapsamlı bir anlayış sağlamaktadır. Kullanıcı arayüzü ve kullanıcı deneyiminin kullanıcılar üzerindeki etkilerini anlamak amacıyla, farklı uzmanlık seviyelerine sahip mimarlardan veri toplamak için kullanılabilirlik testleri yapılmıştır. Ayrıca, her bir yazılımın güçlü ve zayıf yönlerini kapsamlı bir şekilde analiz etmek amacıyla mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, hem uygulamalı alıştırmaları hem de mülakatları birleştirerek, bu araştırma, BIM araçlarının farklı arayüzlerinin mimarların verimli çalışmasını nasıl etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Building Information Modeling (BIM) has grown in importance in the Architecture Engineering Construction (AEC) industry in recent years due to technological advancements and the increasing complexity of architectural projects. BIM offers numerous advantages across various aspects of construction projects. As Building Information Modeling gains widespread adoption, it becomes critical to explore which BIM software offers the most efficient platform for architects. Determining which software can be more easily learned and effectively streamline the architectural project production process is crucial. In this evaluation, the user interface and user experience emerge as the most significant factors to consider. This thesis presents a comparative study of two prominent BIM software in the industry by evaluating the user interface (UI) and user experience (UX), and their impact on the architectural design process across various user groups with different levels of experience. The study emphasizes that UX is as important as UI in determining the effectiveness of BIM software in architectural projects. By examining various BIM tools and their historical development, this research provides a comprehensive understanding of the UI and UX evaluations of these software. Usability tests are conducted to gather data from architects with different levels of expertise in order to understand the effects of UI and UX on users. Additionally, interviews are conducted to gain deeper insights, ensuring a thorough analysis of each software's strengths and weaknesses. As a result, by incorporating both hands-on exercises and interviews, this research shows that different interfaces of BIM tools affect the efficiency of architects.