Türk hukukunda fikir ve sanat eserlerinin ceza normları ile korunması
Protection of intellectual and artistic works with criminal norms in Turkish law
  1. Tez No: 865986
  2. Yazar: TUĞÇE KARABAĞ KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fikri Mülkiyet Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Türk Hukukunda Fikir ve Sanat Eserlerinin Ceza Normları ile Korunması isimli tez çalışmamızın amacı, fikir ve sanat eserlerinin cezai korunmasını özellikle Türk Hukuku kapsamında detaylı bir şekilde ele almak ve konunun önemini vurgulamaktır. Çalışmamız üç ana başlıktan oluşmaktadır. Eser ve Eser Sahipliği başlıklı birinci bölüm, FSEK'te Düzenlenen Suçlar başlıklı ikinci bölüm ve FSEK'te Düzenlenen Suçlarda Yargılama ve Yaptırım Düzeni başlıklı üçüncü bölüm kapsamında konu detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Birinci bölümde eser kavramı, eser türleri, eser sahipliği, eser sahiplerinin hakları ve bağlantılı haklar incelenmiştir. İkinci bölümde ise fikir ve sanat eserlerinin cezai korunması incelenmiştir. Özellikle FSEK kapsamında düzenlenen suçlar bakımından fail, mağdur, korunan hukuksal yarar detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Son bölüm olan üçüncü bölümde ise yargılama ve yaptırım düzeni incelenerek çalışma sonlandırılmıştır. Konunun incelenmesinde kanun sistematiği dikkate alınmış, başlıklar bu doğrultuda sıralanmıştır. FSEK ve tüm iç hukuk bağlamında cezai koruma detaylı olarak işlenmiştir. Çalışmanın, hayatımızdaki önemi giderek artan fikir ve sanat eserlerinin cezai korunmasının incelenmesiyle uygulamada yaşanan güncel bazı sorunlara ışık tutması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of our thesis, titled“Protection of Intellectual and Artistic Works with Criminal Norms in Turkish Law”is to discuss the criminal protection of intellectual and artistic works in detail, particularly within the context of Turkish Law and to emphasize the importance of the subject. Our study is organized under three main headings. The subject is discussed in detail in the first section titled Work and Work Ownership, the second section titled Crimes Regulated in FSEK, and the third section titled Trial and Sanction Scheme for Crimes Regulated in FSEK. The first section, titled Work and Work Ownership, delves into the concept of work, types of work, ownership, rights of work owners, and related rights. The second section, Crimes Regulated in FSEK, examines the criminal protection of intellectual and artistic works, focusing in detail on the perpetrator, victim, and protected legal interest within the scope of crimes regulated by FSEK. The third and final section, Trial and Sanction Scheme for Crimes Regulated in FSEK, concludes the study by examining the trial and sanction system. Throughout the thesis, legal systematics were considered, and the sections were organized accordingly. The discussion comprehensively covers criminal protection in the context of FSEK and all domestic law. It is expected that the study will shed light on some current practical problems by examining the increasingly important issue of criminal protection of intellectual and artistic works.