Farklı yapıdaki güneş pillerinin özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the properties of solar cell differentconstructions
- Tez No: 866117
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
İnsanlığın var oluşundan beri enerji; barınma, gıda, sağlık gibi hep ihtiyaç halinde olmuştur. Enerji yüzünden tarihler boyunca medeniyetler birbirleri ile savaş halinde olmuşlardır. Fosil yakıtlar hem doğaya karşı zararlı bir yakıt hem de artan maaliyetler yüzünden pahalılaşmıştır. Bu yüzden yenilenebilir enerji hayatımıza girmiş bulunmaktadır. Gün geçtikçe bilim insanları yenilenebilir enerjiden çeşitli yollarla enerji elde etme çalışmaları yürütmektedirler. Güneş saniyede 3,8x1023 kW oranında enerji yayar. Bu toplamın yalnızca küçük bir kısmı, yaklaşık 1,8x1014 kW, güneşten yaklaşık 150 milyon km uzaklıkta bulunan dünyamız tarafından yakalanır. Bu miktarın yaklaşık %60'ı yani 1.08x1014'ü yeryüzüne ulaşır. Gerisi uzaya geri yansıtılır ve atmosfer tarafından emilir. Bu enerjinin yalnızca %0,1'i yalnızca %10'luk bir verimlilikle dönüştürülebilseydi bile, dünyanın toplam üretim kapasitesi olan yaklaşık 3000 GW'ın dört katı olurdu (Anonim 23). Bu tez çalışmasında farklı yapılardaki güneş pillerinin (hücrelerinin) çalışma prensipleri, IV eğrisi, kısa devre akımı ve açık devre voltajı gibi güneş pili parametrelerinin yanı sıra güneş pillerinin verimliliklerini etkileyen faktörler, güneş pillerinin karakterizasyonları ve güneş pillerinin üretim aşamaları gibi birçok yönden araştırmak planlanmıştır. Ayrıca tek bir kaynakta derleyerek gelecek kaynaklara öncülük etmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
shelter, food, health. Because of energy, civilizations have been at war with each other throughout history. Fossil fuels have become expensive because of both a harmful fuel to nature and increasing costs. Therefore, renewable energy has entered our lives. Day by day, scientists are working on obtaining energy from renewable energy in various ways. The sun emits energy at a rate of 3,8x1023 kW per second. Only a small part of this total, about 1,8x1014 kW, is captured by our earth, which is located at a distance of about 150 million km from the sun. About 60% of this amount, ie 1.08x1014, reaches the earth. The rest is reflected back into space and absorbed by the atmosphere. Even if only 0.1% of this energy could be converted with an efficiency of only 10%, it would be four times the world's total generating capacity of about 3000 GW (Anonim 23). In this thesis, it is planned to investigate the working principles of solar cells (cells) in different structures, solar cell parameters such as IV curve, short circuit current and open circuit voltage, as well as factors affecting the efficiency of solar cells, characterization of solar cells and production stages of solar cells. In addition, it is aimed to lead future sources by compiling them in a single source.