Yetenek yönetiminin işe adanma ve yaşam doyumu üzerindeki etkisi: Seyahat acenteleri üzerine bir uygulama
The effect of talent management on work engagement and life satisfaction: A case on travel agencies
- Tez No: 866264
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN AYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turist Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın temel amacı seyahat acentesi çalışanlarının yetenek yönetimi ile işe adanma ve yaşam doyumu arasındaki ilişki düzeylerinin belirlenmesidir. Araştırmanın bir diğer amacı ise demografik değişkenlere göre yetenek yönetimi, işe adanma ve yaşam doyumu algılarında anlamlı fark olup olmadığını belirlemektedir. Araştırma kapsamında yetenek yönetimi, işe adanma ve yaşam doyumu ile ilgili ölçekler bir araya getirilerek bir anket formu oluşturulmuştur. Araştırmanın evreni olarak belirlenen İzmir'in ilçeleri olan Konak, Karşıyaka, Bornova, Bayraklı, Balçova, Buca ve Çiğli'deki seyahat acentesi çalışanlarına uygulanmıştır. Anket yoluyla elde edilen verilerin analiz edilmesi için merkezi eğilim ölçüleri (frekans ve yüzdelik dağılımları) ve istatistiksel analiz yöntemlerinden korelasyon, t-testleri, ANOVA, Mann Whitney U ve Kruskall Wallis testlerinden yararlanılmıştır. Çalışmanın amaçları dâhilinde yetenek yönetimi ile işe adanma ve yaşam doyumu, işe adanma ile yaşam doyumu arasındaki ilişki düzeyleri araştırılmış, aralarında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, demografik değişkenlerin yetenek yönetimi, işe adanma ve yaşam doyumu algısında anlamlı fark ortaya koyup koymadığı araştırılan bu çalışmada yaşın yetenek yönetimi ve işe adanma algısında; medeni durumun yetenek yönetimi algısında; eğitim durumunun ise yaşam doyumu algısında anlamlı fark ortaya koyduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine the relationship levels between talent management and work engagement and life satisfaction of travel agency employees. Another aim of the research is to determine whether there is a significant difference in the perceptions of talent management, work engagement and life satisfaction according to demographic variables. Within the scope of the research, a survey form was created by bringing together scales related to talent management, work engagement and life satisfaction. It was applied to travel agency employees in Konak, Karşıyaka, Bornova, Bayraklı, Balçova, Buca and Çiğli, the districts of Izmir, which were determined as the population of the research. Central tendency measures (frequency and percentage distributions) and statistical analysis methods such as correlation, t-tests, ANOVA, Mann Whitney U and Kruskall Wallis tests were used to analyze the data obtained through the survey. Within the scope of the study, the relationship levels between talent management and work engagement and life satisfaction, and between work engagement and life satisfaction were investigated, and it was concluded that there was a positive and significant relationship between them. In addition, this study investigated whether demographic variables reveal a significant difference in the perception of talent management, work dedication and life satisfaction; marital status in talent management perception; It was concluded that education level showed a significant difference in the perception of life satisfaction.