KWL (ne biliyorum? ne öğrenmek istiyorum? ne öğrendim?) stratejisi'nin hafif zihin yetersizliği olan öğrencilerin okuduğunu anlama becerisi üzerindeki etkisi
The effect of the KWL (what lesson? what do i want to learn? what have i learned?) strategy on the reading understanding skills of students with mild intelligence
- Tez No: 866265
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmada Hafif Zihin Engeli olan öğrencilere okuduğunu anlamada KWL Strateji Öğretimi'nin etkililiği araştırılmıştır. Ayrıca öğrencilerin bu becerileri başka ortam ve kişilere genellemeleri ve öğretimden bir, üç ve dördüncü hafta sonra becerileri sürdürme durumları belirlenmiştir. Araştırmaya hafif zihinsel yetersizliği olan üç öğrenci katılmıştır. Bu öğrencilerden ikisi kız, biri erkektir. Öğrencilerin yaşları 15-17 arasında değişmektedir. Katılımcılar 9 ve 10. sınıf öğrencisidir. Araştırmada tek denekli araştırma modellerinden“Denekler arası Çoklu Yoklama Modeli”kullanılmıştır. Araştırma sürecinde KWL Stratejilerin etkililiğini belirlemek amacıyla öğrencilerin okuma parçalarına ilişkin doğru cevap sayıları öğretim öncesi ve öğretim sonrası değerlendirilmiştir. Araştırma başlama düzeyi, öğretim süreci, öğretim sonu değerlendirme, izleme ve genelleme aşamalarını içermektedir. Araştırma sürecinde elde edilen veriler veri kayıt formlarına kaydedilerek grafiksel analiz yoluyla değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları KWL Bilişsel Stratejisinin hafif zihin engeli olan üç denekte de etkili olduğunu göstermektedir. Ayrıca öğretimden sonraki genelleme oturumlarında ve bir, üç ve dört hafta sonraki izleme oturumlarında da kazanılan becerilerin sürdürüldüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effectiveness of KWL Strategy Teaching in reading comprehension to students with Mild Intellectual Disability was investigated. In addition, it was determined that students generalized these skills to other environments and people and maintained the skills one, three and four weeks after teaching. Three students with mild intellectual disability participated in the study. Two of these students are girls and one is a boy. The ages of the students vary between 15-17. Participants are 9th and 10th grade students. In the study,“Inter-Subject Multiple Probe Model”, one of the single-subject research models, was used. In order to determine the effectiveness of the KWL Strategies during the research process, the number of correct answers to the reading texts of the students was evaluated before and after the instruction. The research includes the stages of initiation, teaching process, end-of-teaching evaluation, monitoring and generalization. The data obtained during the research process were recorded in data recording forms and evaluated through graphical analysis. Research findings show that the KWL Cognitive Strategy is effective in all three subjects with mild intellectual disability. In addition, it was determined that the acquired skills were maintained in the generalization sessions after the instruction and in the follow-up sessions one, three and four weeks later.