Şûra Dergisi ve İdil-Ural Türklerinde kimlik ve tarih algısı
Sura Journal and the perception of identity and history in İdil-Ural Turks
- Tez No: 866442
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 367
Özet
17 Ekim 1905 manifesto ile beraber Rusya'da yaşayan gayr-i Rus halklar bir takım siyasi, sosyal ve kültürel kazanımlar elde etti. Bunlar içerisinde en öne çıkanı basın-yayın faaliyetlerindeki serbestlik hakkı idi. Bu kazanımlar, Çarlık sansürünün aşılmasıyla yenileşme hareketinin ortaya çıkmasını sağladı. Rusya Türklerinin medeni, dinî, iktisadi ve kültürel alanlarda gelişmesinde pay sahibi olan en önemli dergi Şûra dergisiydi. Dergi, 24 Ocak 1908-13 Ocak 1918 tarihleri arasında on yıl boyunca kesintisiz olarak çıkmıştır. Şûra, İdi-Ural Tatarlarının çıkardığı en uzun ömürlü, en büyük ve aynı zamanda en iyi dergi olarak kabul edilmektedir. Dili umumi Türkçeye yakındır ancak Tatarca ve diğer Türk lehçelerinde de yazılar bulunmaktadır. Şûra, Zakir ve Şakir Remiyevlerin finansörlüğünde, Rızaeddin Fahreddin'in editörlüğünde çıkmıştır. Dergi, bir kısmı Türk aydınlarından oluşan çok geniş ve zengin yazar kadrosuna sahipti. Ticaret, eğitim ve matbuat gibi birçok yönden geri kalmış Rusya Müslümanlarını aydınlatmak ve sefaletten kurtarmak için yoğun bir çaba harcamıştır. Milli tarih öğrenimi ve halkta tarih şuuru oluşturma konusunda ciddi yayınlar yaptı. Kimlik konularını tartışmaya açarak milli bir şuur ve bilinçlenmenin önünü açtı.
Özet (Çeviri)
With the 17 October 1905 manifesto, the non-Russian peoples living in Russia achieved some political, social and cultural gains. The most prominent among these was the right to freedom in press and broadcasting activities. These gains provided the emergence of the innovation movement after the Tsarist censorship was overcome. The most important journal that had a share in the civil, religious, economic and cultural development of the Russian Turks was the journal Shura. The journal was published uninterruptedly for ten years, from January 10, 1908 to December 31, 1917. Shura is accepted as the longest-lasting, largest and at the same time the best magazine published by Tatars. Its language is general Turkish, but there are also articles in Tatar and other Turkish dialects. The Shura was published under the sponsorship of Zakir and Şakir Remiyevs and under the editorship of Rızaeddin Fahreddin. The journal had a very large and rich staff of writers, some of whom were Turkish intellectuals. He made an intense effort to enlighten the Russian Muslims, who were backward in many ways such as trade, education and printing, and to save them from misery. He made serious publications on national history education and creating a historical consciousness in the public. He opened the way for a national consciousness and awareness by opening identity issues to discussion.