Migren hastalarında bulimik davranışlar: Migren evreleri ve migren şiddeti ile ilişkisi
The presence of bulimic behaviours in patients with migraine: Their relationship with migraine phases and migraine intensity
- Tez No: 866471
- Danışmanlar: DR. FİKRET FERZAN ERGÜN, PROF. DR. SAİME FÜSUN DOMAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Çalışmamızda, bulimik özellikteki bozulmuş yeme davranışlarının görülmesi açısından migren hasta grupları ile kontrol grubunu karşılaştırmak; davranışların varlığı ve baş ağrısı evrelerinden hangisine eşlik ettiği açısından epizodik migren (EM) ve kronik migren (KM) hasta grupları arasında fark ve bu davranışların gruplara göre anksiyete, depresyon, migren şiddeti ve yeti yitimi ile ilişkilerini saptamak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız kesitsel ve analitik türdeki kontrollü bir tasarımda olup; dahil etme ve hariç tutma kriterlerini karşılayan, migren tanısı bir nörolog tarafından konulan 38 EM ve 38 KM tanılı hasta ve 38 kontrol olmak üzere toplamda 114 kişinin katılımı sağlanmıştır. Çalışmada Sosyodemografik ve Klinik Veri Formu, Baş Ağrısı Etki Testi (HIT-6), Migren Özürlülük Değerlendirme Ölçeği (MIDAS), Vizüel Analog Ağrı Kıyaslama Ölçeği (VAS), Yeme Tutum Testi-40 (YTT-40), Edinburgh Bulimia Değerlendirme Ölçeği (EBAT), Beck Anksiyete Envanteri (BAE), Beck Depresyon Envanteri (BDE) uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmamızda bulimik özellikteki bozulmuş yeme davranışlarından düşük kalorili gıdalar tüketmek, lavman kullanmak EM hastalarında; büyük porsiyonlar, aşırı karbonhidratlı gıdalar yemek, gidip gelip, gece uyanıp ve aç olunmadığı halde yemek KM hastalarında istatistiksel olarak anlamlı ve daha sık saptanırken; YTT ve EBAT ölçek skorları açısından gruplar arasında anlamlı bir fark saptanmamıştır. YTT ölçek skorları ile MIDAS ve HIT skorları arasında aynı yönlü anlamlı ilişki saptanmıştır. Sonuçlar: Çalışmamızda, migren hastalarında bozulmuş yeme davranışının migren şiddeti parametrelerinden yeti yitimi ile yakından ilişkili olduğu, KM hastalarında özellikle tıkınma özelliğindeki davranışların sık görülmesi nedeniyle bu davranışları saptamak için ileri çalışmalarla desteklenmiş ölçek tasarlanmasının, hastalarının takiplerinde uygulanmasının ve kronikleşmenin önlenmesinin olası bozulmuş yeme davranışlarının ortaya çıkma sıklığını azaltılabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to define bulimic like abnormal eating behaviours seen in migraine patients, to compare them between migraine groups and control in terms of presence; and to compare them between episodic migraine (EM) and chronic migraine (CM) in terms of presence and relation with anxiety, depression, headache intensity and migraine phase distribution. Method: Including 38 EM and 38 CM patients with a control group made up of 38 age-gender matched healthy people who met the inclusion criterias, participated in our cross-sectional controlled study and applied Sociodemographic and Clinical Data Form, Headache Impact Test (HIT-6), Migraine Disability Assessment Scale (MIDAS), Visual Analog Scale (VAS), Eating Attitude Test-40 (EAT-40), Bulimic Investigatory Test Edinburgh (BITE), Beck Anxiety Inventory (BAI), Beck Depression Inventory (BDI). Results: Among the bulimic like abnormal eating behaviours, consuming low-calorie foods and using enemas were found to be statistically significant and high in EM, while large portions, excessive carbohydrate eating, grazing, eating night time and while not hungry were high in CM. EAT scores were found to be statistically significantly in a same directional relation with MIDAS and HIT scores in migraine groups, however no statistically significant difference was found between groups in terms of EBAT and EAT scores. Conclusion: Bulimic like abnormal eating behaviour in migraine patients is closely related to severity of migraine disability. Referring to the high presence of binging type behaviours in CM patients, we think it will be important to follow-up migraine patients closely for chronification and disability levels, to decrease possible occurrence of abnormal eating behaviours.