Okul öncesi kaynaştırma sınıflarında müzik etkinliklerinin kullanım durumu ve çocukların kavram gelişimleri ile akran kabullerinin incelenmesi
An investigation of the use of music activities in preschool inclusive classes and its relationship with children's conceptual development and peer acceptance
  1. Tez No: 866537
  2. Yazar: EMRE ONAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ AKŞİN YAVUZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ TRİNGA SHPENDİ ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Araştırmada okul öncesi eğitime devam eden ve sınıflarında özel gereksinimli akranları bulunan çocukların sınıflarında müzik etkinliklerinin kullanım durumu ile çocuklarnı kavram gelişimleri ve akran kabulleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. İlişkisel tarama modeli ile tasarlanan araştırmanın çalışma grubunu Kırklareli İli Merkez İlçesinde bulunan 2 bağımsız anaokulunun 6 farklı sınıfında eğitim gören yaş ortalaması 65 ay olan 103 çocuk ve öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında gerekli yasal izinler ve etik onaylar alınarak belirlenen çalışma grubuna ulaşılmış, katılımcı onamları alınmıştır. Öğretmenlerin sınıfta rutin olarak müzik etkinlikleri uygulama sıklıkları öğretmenlerce doldurulan bilgi formları aracılığıyla belirlenmiş, çocukların kavram gelişimleri ile akran kabullerini değerlendirmek içinse standart ölçme araçlarından faydalanılmıştır. Çocuklar hakkındaki detaylı bilgiler ise ebeveynlerince doldurulan demografik bilgi formu yoluyla elde edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler uygun bir istatistik paket programı aracılığıyla ilişki ve fark testleri kullanılarak incelenmiştir. Buna göre çalışma grubunda yer alan okul öncesi eğitim sınıflarında müziğin pek sık kullanılmadığı belirlenmiştir. Çocukların müzik etkinliklerine katılımları ile kavram gelişimleri ve akran kabulleri arasında ilişki bulunmamıştır. Çocukların müzik etkinliklerine katılımı anlamında çeşitliliğin olmamasının bu durumun nedeni olabileceği düşünülerek kavram öğretiminde ve akran ilişkilerinde kolaylaştırıcı rolü olan müzik etkinliklerinin farklı araştırma kurguları ile incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between the use of music activities in the classrooms of preschool children with peers with special needs and their concept development and peer acceptance. The study, designed with a correlational survey model, includes 103 children with an average age of 65 months attending 6 different classes in 2 independent kindergartens in the Central District of Kırklareli Province, along with their teachers. The necessary legal permissions, ethical approvals and participant consents were obtained. The frequency of music activities routinely implemented in the classrooms by teachers was determined through information forms filled out by teachers. Standard measurement tools were used to assess children's conceptual development and peer acceptance. Detailed information about the children was obtained through a demographic information form filled out by parents. The data obtained as a result of the research were analyzed by using relationship and difference tests through an appropriate statistical package program. Accordingly, it was determined that music was not used frequently in the preschool education classes in the study group. There was no relationship between children's participation in music activities and their concept development and peer acceptance. Considering that the lack of diversity in terms of children's participation in music activities may be the reason for this situation, it is suggested that music activities, which have a facilitating role in concept teaching and peer relations, should be examined with different researches.