Esnek çalışma üzerine fenomenolojik bir araştırma
A phenomenological research on flexible working
  1. Tez No: 866569
  2. Yazar: ESRA KÜÇÜKÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK KEREM ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Özellikle pandemi dönemi ve sonrasında iş hayatına hızlıca giren esneklik kavramı hali hazırda Türkiye örnekleminde belirsizliğini korumaktadır. Şirketlerin büyük birçoğu kavramı deneme-yanılma şeklinde uygulamaya çalışmakta bu da kavram karmaşasına neden olmaktadır. Farklı ülkelerdeki uygulamalara istinaden olgunlaşmaya başlayan literatür Türkiye örnekleminde zayıf kalmaktadır. Dolayısıyla bu araştırmada teoriden öte uygulamada esnek çalışmanın nasıl anlaşıldığı, hangi türlerin bilindiği ve kullanıldığı sorusuna odaklanılmaktadır. Araştırmanın temel amacı; günümüz teknolojilerinin hızla gelişmesi ile iş hayatında ve sosyal çevrede yaşanan değişimler sonucu ortaya çıkmış olan esnek çalışma kavramını medya sektörü üzerinden anlamak ve açıklamaktır. Araştırmada nitel yöntem tercih edilmiştir ve araştırma deseni olarak fenomenoloji (olgu bilim) seçilmiştir. Esnek çalışmanın yaygın olduğu bir sektör olarak medya sektörü tercih edilmiş, sektördeki şirketlerin orta ve üst düzey yöneticileri ile yarı-yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların esnek çalışma kavramı ile Covid-19 döneminde tanıştığı ve modellerini pandemi dönemi boyunca deneyimleme fırsatı olduğu gözlemlenmiştir. Katılımcıların esnek çalışma modelleri hakkında literatürün aksine çok daha az bilgi ve deneyim sahibi olduğu tespit edilmiştir. Genellikle bir eğitimden öte o anki ihtiyaca göre bir esneklik tercihinde bulunma şeklinde iş yapılış biçimleri tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of flexibility, which quickly entered business life especially during and after the pandemic period, currently remains unclear in the Turkish sample. Most companies try to implement the concept by trial and error, which causes conceptual confusion. The literature, which has begun to mature based on practices in different countries, remains weak in the Turkish sample. Therefore, this research focuses on the question of how flexible working is understood in practice, and which types are known and used, rather than theory. The main purpose of the research is to understand and explain the concept of flexible working, which has emerged due to the rapid development of today's technologies and the changes in business life and social environment, through the media sector. The qualitative method was preferred, and phenomenology was chosen as the research design. The media sector was preferred as a sector where flexible working is common, and the data was obtained from semi-structured interviews with middle and senior managers of companies in the sector. As a result of the research, it was observed that the participants were introduced to the concept of flexible working during the Covid-19 period and had the opportunity to experience their models during the pandemic period. Contrary to the literature, it was determined that the participants had much less knowledge and experience about flexible working models. A form of flexibility has often been found to be defined in terms of current needs rather than just training.