Mobbing ve psikolojik sermayenin bireysel yaratıcılık üzerindeki etkisi: Bir alan araştırması
The effect of mobbing and psychological capital on individual creativity: A field research
- Tez No: 866706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET SÖZBİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı, mobbing ve psikolojik sermayenin bireysel yaratıcılık üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu çalışma kapsamında öncelikle mobbingin psikolojik sermaye geneli ve alt boyutlarına (öz-yeterlilik, umut, iyimserlik ve dayanıklılık) olan etkisi incelenmiş ardından psikolojik sermaye geneli ve alt boyutlarının bireysel yaratıcılık üzerindeki etkisi incelenmiştir. Son olarak mobbingin bireysel yaratıcılık üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışma aynı zamanda sonuçlara dayalı öneriler sunmaktadır. Veri toplamak için oluşturulan anket formu araştırma örnekleminde yer alan katılımcılara dağıtılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Türkiye genelinde özel sektörde çalışan 800 kişi oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında 397 adet geçerli anket analize alınmış ve araştırmaya katılım oranı yüzde 49,63 olarak gerçekleşmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen veriler SPSS 27 programı ile analiz edilmiştir. Çalışmada betimleyici istatistikler, korelasyon ve regresyon analizleri uygulanmıştır. Araştırmanın sonuçları, mobbingin psikolojik sermaye geneli ile umut ve dayanıklılık boyutları üzerinde anlamlı ve olumsuz etkisi olduğunu ve mobbingin bireysel yaratıcılık üzerinde anlamlı ve olumlu etkisi olduğunu göstermiştir. Sonuçlar, aynı zamanda, psikolojik sermaye geneli ve iyimserlik, öz-yeterlilik ve dayanıklılık boyutunun bireysel yaratıcılık üzerinde anlamlı ve olumlu etkisinin olduğunu ortaya çıkarmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, işletmelerin mobbing davranışlarını önlemek için gerekli önlemleri almasının ve çalışanların psikolojik sermayelerinin geliştirilmesinin önemli olduğu sonucuna varılmıştır. Önemli bir diğer sonuç ise çalışanların bireysel yaratıcılıklarının geliştirilmesinin işletmelerin sürdürülebilirlik ve karlılığı açısından önemli olduğudur. Bu bağlamda işletmelere, yöneticilere ve uygulayıcılara mobbing konusunda bilinçli olmaları ve çalışanların psikolojik sermayelerini artırmaya özen göstermeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of mobbing and psychological capital on individual creativity. Within the scope of this study, firstly, the effect of mobbing on the general psychological capital and its sub-dimensions (self-efficacy, hope, optimism and resilience) was examined, and then the effect of the overall psychological capital and its sub- dimensions on individual creativity was examined. Finally, the effect of mobbing on individual creativity was examined. The study also provides recommendations based on the results. The survey form created to collect data was distributed to the participants in the research sample. The sample of the research consists of 800 people working in the private sector throughout Türkiye. Within the scope of the research, 397 valid surveys were analyzed and the participation rate in the research was 49.63 percent. The data obtained within the scope of the research were analyzed with SPSS 27 program. Descriptive statistics, correlation and regression analyzes were employed in the study. The results of the research showed that mobbing has a significant and negative effect on the general psychological capital and the hope and resilience dimensions, however, the study showed that mobbing has a significant and positive effect on individual creativity. The results are also revealed that the general psychological capital and the optimism, self-efficacy and resilience dimensions have a significant and positive effect on individual creativity. According to the results of the research, it was concluded that it is important for businesses to take the necessary precautions to prevent mobbing behaviors and to develop the psychological capital of employees. Another important conclusion is that developing the individual creativity of employees is important for the sustainability and profitability of businesses. In this context, it is recommended that to be aware of mobbing and take care of enhancing employees psychological capitals to businesses, managers and practitioners.