Gelir dağılımı ve yoksulluk: İBB-1 bölgeler arası yakınsama hipotezinin test edilmesi
Income distribution and poverty: Testing the IBB-1 interregional convergence hypothesis
  1. Tez No: 866778
  2. Yazar: SALİH EMRE SUYURDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERAFETTİN KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bölgeler arasındaki gelir dağılımı analizleri, bir ülkede belirli bir dönem boyunca meydana gelen gelirin ülkenin bölgeleri arasında nasıl dağıldığı sorusuna cevap aramak için yapılmaktadır. Gelir dağılımı analizleri gerçekleştirilir iken ele alınan değişken kişi başına gelir değişkenidir. Günümüzde dünyanın karşılaştığı en büyük sorunlardan biri yoksulluk ve gelir dağılımındaki adaletsizliktir. Bu çalışmada, yakınsama hipotezi İBB Düzey-1 12 alt bölge için panel birim kök analizleri metodu ile test edilmiştir. Bölgelere ilişkin 2006-2021 dönemine ait reel kişi başı GSYİH verileri TÜİK'den derlenmiştir. Bölgeler arasındaki yakınsamayı ölçmek için kişi başı GSYİH serisi doğal logaritması alınarak birim kök testlerine tabi tutulmuştur. Çalışmanın tüm testleri Eviews-12 paket programı ile yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, Türkiye'deki 12 Düzey-1 bölgesi için bölgelerin KBGSYH değerlerini Türkiye geneli ile bağlantılı olarak yıllar içinde daha yüksek değerlerde birbirine yakınsadığı; böylece bölgeler arasında benzeşmenin söz konusu olduğu görülmüştür. Bölgeler arasında yüksek KBGSYH değerlerinde ortaya çıkan bir yakınsama gelir dağılımı sorunları ile ülkenin gelir dağılımı sorununun örtüştüğünü ve bölgelerin ülke genelinden ayrı olarak değerlendirilmesinin mümkün olmadığını ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
Income distribution analyzes between regions are carried out to seek answers to the question of how the income generated in a country during a certain period is distributed among the regions of the country. The variable considered when performing income distribution analyzes is income per capita. One of the biggest problems the world faces today is poverty and injustice in income distribution. In this study, the convergence hypothesis was tested with the panel unit root analysis method for IMM Level-1 12 sub-regions. Real per capita GDP data for the regions for the period 2006-2021 was compiled from TURKSTAT. To measure the convergence between regions, the natural logarithm of the GDP per capita series was taken and subjected to unit root tests. All tests of the study were performed with the Eviews-12 package program. According to the analysis results, for the 12 Level-1 regions in Turkey, the GDPPC (gross national product per capita) values of the regions have converged to higher values over the years in relation to Turkey in general; Thus, it was observed that there was similarity between regions. A convergence between regions that occurs at high KBGDP values indicates that the income distribution problems of the country overlap with the income distribution problem of the country and that it is not possible to evaluate the regions separately from the country as a whole.