XVI-XVIII. yüzyıllarda Belh
XVI-XVIII. Belh in the centuries
  1. Tez No: 866942
  2. Yazar: ASADULLAH KHALİD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLHAMİ ORUÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Horasan'ın ilmî, kültürel, siyasî ve ekonomik açıdan önemli merkezlerinden biri olan Belh şehri Afganistan'ın kuzeyindeki Ceyhun nehrinin güneyinde bulunmaktadır. Milattan önce Kiyûmers tarafından inşa edilen Belh şehri, bu günkü Afganistan coğrafyası içinde yer alıp Afganistan'la birlikte anılsa da tarihi bakımdan Afganistan isminden daha eski ve kültürel açıdan da daha meşhurdur. Adını eski Farsça'daki“Bahtriş”den almıştır. İslam'dan önceki çok eski medeniyetlerin doğduğu ve geliştiği bir yerdir. Hz. Osman zamanında fethedilen Belh şehri, İslam medeniyetinin gelişmesinde de önemli yere sahiptir. İslam coğrafyacılarınca Dâru'l-fukaha, Kubbetü'l-İslam ve Ümmü'l-bilâd gibi çeşitli isimlerle anılan Belh'te birçok ünlü şahsiyet yetişmiştir. Belh İslam tarihinde siyasi açıdan da önemli bir konuma sahiptir. Belh bölgesi eski ve merkezi rolünü günümüzde Mezar-i Şerif şehrine bırakmıştır. Belh, Afganistan'ın büyük ve önemli bir ili olup nüfusu ise Tacikler, Hazaralar, Özbekler ve Türkmenlerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The city of Balkh, one of the important centers of Khorasan, was established in the south of the Ceyhun river in the north of Afghanistan. Although the city of Balkh, which was built by Kiyumers before Christ, is located in today's Afghanistan geography and is associated with Afghanistan, it is historically older and culturally more famous than Afghanistan. It got its name from the old Persian word“Bahtriş”. It is a place where very ancient civilizations before Islam were born and developed. Hz. The city of Balkh, which was conquered in the time of Osman, has an important place in the development of Islamic civilization. Many famous personalities grew up in Balkh, which is known by various names such as Dar al-fukaha, Kubbet al-Islam and Umm al-bilad by Islamic geographers. Balkh also has an important political position in the history of Islam. Balkh region has left its old and central role to the city of Mezar-i Sharif today. Balkh is a large and important province of Afghanistan, and its population consists of Tajiks, Hazaras, Uzbeks and Turkmens.