Katılaşmanın üç boyutlu olarak incelenmesi
  1. Tez No: 55204
  2. Yazar: KAMİL KUNT TÜZÜNALP
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞEMSETTİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Metalurji Mühendisliği, Education and Training, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
KATILAŞMANIN ÜÇ BOYUTLU OLARAK İNCELENMESİ (TtÜcsek Lisans Tezi) Kamil Kant TÜZÜNALP GAZİ ÜNİVERSİTESİ EKN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Tenmni* 1996 ÖZ Döküm parçaların tasarımlarının yapılması ve çekmelere karşı beslenmesi uzun süredir bilimsel yaklaşımlarla incelenmektedir. Bu alandaki en önemli bilimsel yaklaşım Chvorinov tarafından geliştirildi. Chvorinov' a göre dökümlerin kum içindeki katılaşma zamanları döküm hacminin yüzeyine olan oranıyla bağıntılıdır. Daha sonra bu temel yaklaşımın üç alanda uygulamaları yapıldı. Bunlar katılaşma zamanının bulunması, besleyicilerin boyutlandırılması ve katılaşma profillerinin tespitidir. Bu konular, sağlam dökümlerin elde edilebilmesi açısından önemlidir. Diğer yönden Chvorinov yaklaşımının yetersizliklerinin bulunduğu, özellikle katılaşma zamanı açısından farklı şekiller için farklı bağıntılar verdiği öne sürülmüştür. Bu bakımdan, özdemir tüm şekilleri kapsayan bir bağıntının geliştirilmesine çalıştı. Farklı bir geometrik yaklaşım kullanarak yeni bir matematik model ileri sürdü. Bu yaklaşımda, Chvorinov' un“Döküm Modülü”parametresi yerine“Birim Man”adlı yeni bir parametre kullandı. Özdemir, birim alan yaklaşımını katılaşma zamanının bulumıasına, besleyici boyutlandırılmasına ve katılaşma profillerinin iki boyutta tespitine uyarladı. Bu çalışmada aynı konunun devamı olarak katılaşma profillerinin üç boyutta tespiti üzerinde duruldu. Boşaltma döküm yöntemi kullanılarak, farklı şekilli parçalarda farklı süreler için üç ve iki boyutlu katılaşma profilleri elde edildi. Yapılan deneylerin sonuçları, birim alan yaklaşımına göre yapılan matematiksel model ile karşılaştırıldı. Burada, katılaşma profillerinin teorik olarak elde edilmesinde bilgisayar programları kullanıldı. Aynı zamanda üç ve iki boyutlu profillerin karşılaştırılması yapıldı. Sonuç olarak birim alan varsayımı ile deney sonuçları arasında kuvvetli bir ilginin varolduğu söylenebilir. Bilim Kodu : 225-01-00 Anahtar Kelimeler : Katılaşma, Katılaşma Profili Sayfa Adedi : 137 Tez Yöneticisi : Şemsettin ÖZDEMİR
Özet (Çeviri)
STUDYING SOLIDIFICATION IN THREE DIMENSIONS (M.Sc Thesis) Kamil Kunt TÜZÜNALP GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 1996 ABSTRACT Designing and feeding of castings has been studied scientifically for a long period. It was Chvorinov who started the scientific approach in this field. According to Chvorinov, the solidification time of castings is a function of the ratio of the casting volume to that of the area of the casting. Thi3 basic approach was applied to three fields. These are, calculation of solidification time3, dimensioning feeders and determining solidification isotherms. These are important to obtain sound castings. From another point of view, it was claimed that some inadequacies are present in Chvorinov's approach. It especially gives different relations of solidification times for different shapes of castings. As a result, özdemir attempted to develop a relationship which covers all shapes of castings. He introduced a new mathematical model by using a different geometrical approach. In his approach,“Unit Area”parameter İ3 used instead of“Casting modulus”. özdemir applied thi3 approach to calculation of solidification times, dimensioning feeders and determining solidification isotherms in two dimensions. In this work, by following özdemir, determining solidification isotherms in three dimensions was studied. By using“slush casting”method, for different casting shapes and for different times of pouring, three and two dimensional solidification isotherms were obtained. The results of the experiments were compared with the mathematical model which is based on unit area approach. Computer programs are used to obtain solidification isotherms theoretically. At the same time, comparisons were made for three and two dimensional isotherms. A3 a result, we can say that a strong relation exists between unit area approach and experimental results. Science Code Key Words Page Numbers Advisor 225-01-00 Solidification, Solidification isotherms 137 Şemsettin ÖZDEMlR