Uyarlanan bağımlılıkla mücadele eğıtım programı'nın ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin teknoloji bağımlılığına ilişkin fakındalıklarının arttırılmasında etkisi
The effect of the adapted addiction prevention training program on increasing the awareness of primary school 4th grade students about technology addiction
- Tez No: 867207
- Danışmanlar: PROF. DR. TAŞKIN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Araştırmanın amacı; Uyarlanan Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programının, ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin bilinçli teknoloji kullanımına ilişkin bilişsel ve duygusal farkındalıkları üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Araştırmada nicel ve nitel yaklaşımların bir arada kullanıldığı karma desen kullanılmıştır. Uygulanan psiko-eğitim programının, öğrencilerin teknoloji bağımlılığı farkındalığı üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yarı deneysel modelin 3x3'lük deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Mardin ili 2021-2022 eğitim öğretim yılında bir devlet okulunda öğrenim gören 4. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın ilk aşaması için 283 öğrenciden veri alınmıştır. İkinci aşamada ise deney grubu için 10, kontrol grubu için 10 ve plasebo grubu için 10 öğrenci seçilmiştir. Veri toplama aracı olarak İlkokul Zarasız Teknoloji (ZT) Testi ve öğrenci öyküleri kullanılmıştır. Elde edilen nicel veriler, SPSS 25 programında normallik testleri yapıldıktan sonra ANOVA ile analiz edilmiştir. Nitel veriler için ise içerik çözümlemesi yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuca göre, uyarlanan bağımlılıkla mücadele eğitim programı, etkili bir önleyici programdır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda, araştırmacılar ve uygulayıcılar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the this research is to reveral the effect of the Addepted Addiction Prevention Training Program on the cognitive and emotional awareness of 4th grade primary school students regarding conscious technology use. A mixed design in which quantitative and qualitative approaches were used together was used in the research. The 3x3 design of the quasi-experimental model was used to examine the effect of the applied psycho-educational program on students' awareness of technology addiction. The study group of the research consists of 4th grade students studying at a public school in Mardin province in the 2021-2022 academic year. For the first phase of the research, data was collected from 283 students. In the second stage, 10 students were selected for the experimental group, 10 for the control group and 10 for the placebo group. Primary School Harmless Technology (ZT) Test and student stories were used as data collection tools. The obtained quantitative data were analyzed with ANOVA after normality tests were performed in the SPSS 25 program. For qualitative data, content analysis was performed. According to the results obtained from the research, the Addepted Addiction Prevention Training Program is an effective preventive program. In line with the results obtained from the research, suggestions were made for researchers and practitioners.