Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi R.843 envanter numaralı Hümȃyȗnnȃme minyatürlerindeki hayvan tasvirlerinde kullanılan tekniklerin analizi
Analysis of techniques used in animal depictions in Hümâyûnnâme miniatures, Topkapı Palace Museum Library iinventory number R.843
  1. Tez No: 867208
  2. Yazar: HAVVA NUR ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR TOKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Müzikleri Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
Araştırma konusu olarak İstanbul Topkapı Sarayı Müzesi Bünyesinde Milli Saraylar Araştırma Biriminde Bulunan R.843 nolu Hümâyûnnâme minyatürlerindeki hayvan tasvirlerinin teknik analizinin yapılarak belgelenmesi ve bir tipolojinin oluşturulması amaçlanmıştır. R.843 nolu yazma eserde minyatürlü sayfalardaki hayvan tasvirleri dijital veriler üzerinden incelenmiştir. XVI. yüzyıl dönemine ait R.843 nolu yazma eserde minyatürlü sayfalardaki hayvan tasvirleri renk, motif, teknik ve kompozisyon açısından incelenerek eser inceleme formları ile belgelenmiştir. Elde edilen verilerin istatiksel çözümlemeleri yapılarak yorumlanmıştır. Eserde yer alan hayvan tasvirlerinde tarama, noktalama ve sıvama teknikleri uygulanmıştır. Hayvan tasvirleri incelendiğinde aslan, at, ayı, anka kuşu, akrep, baykuş, balık, bülbül, ceylan, domuz, deve, keçi, doğan, eşek, ebruli kuş, fare, fil, güvercin, horoz, hüd hüd, karga, kedi kaplan, kaplumbağa, kuş, kurbağa, keklik, kurt, kaz, kuzgun, koç, koyun, kuzu, kirpi, karakulak, leopar, leylek, maymun, oğlak, ördek, öküz, papağan, sülün, serçe, şahin, teke, tavşan, tilki, tavuk, tavus kuşu, turna, yılan ve yengeç figürünün yer aldığı belirlenmiştir. Hikâyeyi betimlemek amacıyla hayvan tasvirlerinin nakkaşlar tarafından üslûplaştırıldığı görülmüştür. Hayvan figürleri çoğunlukla doğadaki renklerine sadık kalınarak renklendirilmiştir. Hümâyûnnâme minyatürlerinde incelenen hayvan tasvirlerinden esinlenerek 3 özgün eser tasarlanarak uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
As the subject of the research, it was aimed to make a technical analysis and document the animal depictions in the Hümâyûnnâme miniatures numbered R.843, located in the National Palaces Research Unit within the Istanbul Topkapı Palace Museum, and to create a typology. In the manuscript numbered R.843, the animal depictions on the pages with miniatures were examined through digital data. XVI. In the manuscript numbered R.843 from the 11th century, the animal depictions on the pages with miniatures were examined in terms of color, motif, technique and composition and documented with work examination forms. The obtained data were interpreted by statistical analysis. Hatching, dotting and plastering techniques were used in the animal depictions in the work. When animal depictions are examined, lion, horse, bear, phoenix, scorpion, owl, fish, nightingale, gazelle, pig, camel, goat, falcon, donkey, marbled bird, mouse, elephant, pigeon, rooster, hoopoe, crow, cat and tiger. , turtle, bird, frog, partridge, wolf, goose, raven, ram, sheep, lamb, hedgehog, caracal, leopard, stork, monkey, capricorn, duck, ox, parrot, pheasant, sparrow, hawk, billy goat, rabbit, fox It has been determined that there are figures of , chicken, peacock, crane, snake and crab. It has been observed that animal depictions were stylized by miniaturists in order to describe the story. Animal figures are mostly colored faithfully to their natural colors. Three original works were designed and implemented, inspired by the animal depictions examined in Hümâyûnnâme miniatures.