Aile hekimliği polikliniğine başvuran 18-65 yaş aralığındaki kadınların meme kanseri taraması hakkında bilgi düzeyleri, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the level of knowledge, attitudes and behaviors of women between the ages of 18-65 applying to the family medicine outpatient clinic about breast cancer screening
- Tez No: 867220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİBE İNCİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU KORKUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş ve Amaç: Küresel Kanser Gözlem Verisi (Global Cancer Observatory GLOBOCAN) 2020 verilerine göre meme kanseri ilk kez akciğer kanserini geçerek en sık teşhis edilen kanser olmuştur. Ülkemizde son 25 yıl içerisinde meme kanseri vaka sayısı 2,5 kat artmıştır. Erken tanı, meme kanseri tedavisinde oldukça önemlidir ve mortaliteyi azalttığı bilinmektedir. Çalışmamızın amacı sağlık hizmeti verdiğimiz toplumda 18-65 yaş arasındaki kadınlarda meme kanseri tarama yöntemleri hakkındaki bilgi düzeyini ölçmek, tarama yöntemleri kullanma durumlarını incelemektir. Gereç ve Yöntem : Kesitsel özellikteki bu çalışmaya 01.12.2023-31.01.2024 tarihleri arasında Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği ve Karabük Merkez' de yer alan Aile Sağlığı Merkezlerine başvuran 18-65 yaş arası kadın bireyler dahil edilmiştir. Katılımcılara 3 bölümden oluşan anket formu yüz yüze görüşme tekniği ile uygulanmıştır. Anket formunun birinci bölümü sosyodemografik özellikleri, ikinci bölümü meme kanseri tarama yöntemleri hakkında bilgi, üçüncü bölüm ise meme kanseri tarama yöntemleri hakkındaki davranış durumlarını tespit eden sorulardan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction and objective : According to the Global Cancer Surveillance Data (GLOBOCAN) 2020 data, breast cancer surpassed lung cancer for the first time and became the most frequently diagnosed cancer. In our country, the number of breast cancer cases has increased 2.5 times in the last 25 years. Early diagnosis is very important in breast cancer treatment and is known to reduce mortality. The aim of our study is to measure the level of knowledge about breast cancer screening methods in women aged 18-65 years in the community where we provide health services and to examine the use of screening methods Materials and Method : In this cross-sectional study, women aged 18-65 years who applied to Karabük University Training and Research Hospital Family Medicine Outpatient Clinic and Family Health Centres in Karabük Centre between 01.12.2023-31.01.2024 were included. The questionnaire form consisting of 3 sections was applied to the participants by face-to-face interview technique. The first part of the questionnaire consisted of questions about sociodemographic characteristics, the second part consisted of questions about information about breast cancer screening methods, and the third part consisted of questions about behavioural status about breast cancer screening methods.