Migren hastalarında büyük oksipital sinir blokajının sempatik deri yanıtına etkisi
Effect of greater occipital nerve block on sympathic skin response in migraine patients
  1. Tez No: 867222
  2. Yazar: SADETTİN ERSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Migren, günlük yaşamı etkileyen yaygın bir nörolojik rahatsızlıktır. Bu çalışma, migren tedavisinde alternatif bir yöntem olan GON blokajının, hastaların sempatik deri yanıtları üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji polikliniklerinde gerçekleştirilen çalışma, migren tanısı alan hastalara uygulanan blokajın migren tedavisindeki mekanizmasını anlamak ve sempatik deri yanıtlarının üzerindeki etkisini değerlendirmektedir. MATERYAL VE METOD: GON blokajının etki mekanizmasını ve sempatik deri yanıtının takipte önemini değerlendirmek amacıyla gönüllü 20 adet GON blokajı tedavisine ihtiyaç duyan migren hastası dahil edilmiştir. Bu hastalara ilk dört tanesi birer hafta arayla, sonraki iki tanesi birer ay arayla olmak üzere altı adet GON blokajı tedavisi uygulanmıştır. Blokajlardan önce, ikinci blokajdan sonra ve altıncı blokajdan sonra olmak üzere üç adet sempatik deri yanıtı ölçümü yapılmıştır. Tedavi öncesi ve sonrası migren ağrı skalaları ile aralarındaki ilişki karşılaştırılmıştır. BULGULAR: Migren interval döneminde yapılan ölçümlerde; hem latans hem de amplitüd değerlerinde, tedavi öncesinde ve sonrasında, sağ ve sol taraflar arasında anlamlı farklılık izlenmedi. Tedavi sonrasında hastaların aylık migren sıklığı, vizüel ağrı skalası, aylık analjezi kullanımı, aylık fonksiyon kaybı, MIDAS ve HIT-6 ölçeklerinde anlamlı düşüş gözlendi(p0.05). SONUÇ: Çalışmamız GON blokajının etkinliğini desteklemektedir. Bu yöntemin daha yaygın bir şekilde benimsenmesi gerektiğini göstermektedir. Son dönemlerde, migrenin otonom sinir sistemi ile ilişkisini araştıran çalışmaların artmasıyla birlikte, GON blokajının migren tedavisindeki etki mekanizmasının, otonom sinir sistemi açısından da değerlendirilmesi gerektiği ortaya çıkmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Migren, Büyük oksipital sinir blokajı, GON, Sempatik Deri Yanıtı
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Migraine is a common neurological disorder that affects daily life. This study aims to examine the effects of GON block, an alternative method in migraine treatment, on the sympathetic skin responses of patients. The study, carried out in the Neurology outpatient clinics of Abant İzzet Baysal University Training and Research Hospital, aims to understand the mechanism of blockade applied to patients diagnosed with migraine in migraine treatment and evaluate its effect on sympathetic skin responses. MATERIALS AND METHODS: In order to evaluate the mechanism of action of GON block and the importance of sympathetic skin response in follow-up, 20 voluntary migraine patients who needed GON block treatment were included. Six GON block treatments were applied to these patients, the first four at one week intervals and the next two at one month intervals. Three sympathetic skin response measurements were made: before the blockages, after the second blockade and after the sixth blockade. Migraine pain scales before and after treatment and their relationship were compared. RESULTS: In measurements performed during the migraine interval period, there was no significant difference between the latency and amplitude values before and after treatment, between the right and left sides. After treatment, significant decreases were observed in patients' monthly migraine frequency, visual pain scale, monthly analgesic use, monthly functional loss, MIDAS, and HIT-6 scales (p0.05). CONCLUSION: Our study supports the effectiveness of greater occipital nerve block. It indicates the need for this method to be more widely adopted. With the increasing number of studies investigating the relationship between migraine and the autonomic nervous system in recent years, it has become apparent that the mechanism of action of greater occipital nerve block in migraine treatment needs to be evaluated from the perspective of the autonomic nervous system as well. KEYWORDS: Migraine, Greater occipital nerve block, GON, Sympathetic Skin Response