Sürdürülebilir inovasyon ve ihracat performansı: Birleşik Krallık ve Türkiye Cumhuriyeti'ndeki ihracatçı imalat işletmeleri üzerinde bir uygulama
Sustainable innovation and export performance: An application on exporting manufacturing enterprises in the United Kingdom and the Republic of Turkiye
- Tez No: 867292
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN TAŞKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası Ticaret, İşletme, International Trade, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Araştırma kapsamında Ekonomik, Çevresel ve Toplumsal Sürdürülebilir Süreç İnovasyonunun her birisinin bağımsız olarak Birleşik Krallık (BK) ve Türkiye Cumhuryeti (TC) bölgelerinde bulunan ihracatçı imalat işletmelerinin Finansal, Stratejik ve Memnuniyet Odaklı İhracat Performansını nasıl etkilediği araştırma konusu edilmiştir. Söz konusu ilişkilerin keşfedilebilmesi adına Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) oluşturulmuştur. Araştırmanın evreni, BK ve TR'de bulunan ihracatçı imalat işletmelerinin tamamı olarak belirlenmiş ve araştırmanın örneklemi ise 318 adet BK'tan ve 358 adet de TR'den olmak üzere toplam 676 ihracatçı imalat firması şeklinde gerçekleşmiştir. Araştırmanın analizleri ise IBM SPSS Versiyon 25 ve IBM SPSS AMOS Versiyon 22 paket programları kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın YEM analizi öncesinde elde edilen verilerin günevilir bulunmasından sonra yapılan normallik analizleri ile de verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Daha sonrasında ise farklı testlere tabi tutulan araştırma verilerinin geçerlilik özelliği de taşıdığı tespit edilmiştir. Son olarak ise, yapılan YEM analizleri ile de model uyumlu bulunmuş ve ilgili analizler sonucunda araştırmanın konusu olan her iki bölgede de (detaylarda Sürdürülebilir Süreç İnovasyonu ve İhracat Performansı alt boyutları ve analiz edilen bölgeler özelinde bazı farklılıklar olduğu tespit edilmiş olması ile beraber) genel itibariyle ihracatçı imalat işletmelerinin sahip olduğu sürdürülebilir süreç inovasyonu faaliyetleri ile onların ihracat performansları arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the research, it has been investigated how Economic, Environmental and Social Sustainable Process Innovation each independently affects the Financial, Strategic and Satisfaction Oriented Export Performance of exporting manufacturing enterprises in the United Kingdom (UK) and the Republic of Turkey (TR). Structural Equation Model (SEM) has been created to explore these relationships. The population of the research has been determined as all exporting manufacturing companies in the UK and TR, and the sample of the research is a total of 676 exporting manufacturing companies, 318 from the UK and 358 from TR. The analyses of the research have been conducted using IBM SPSS Version 25 and IBM SPSS AMOS Version 22 package programs. After the data obtained before the SEM analysis of the research has been found to be reliable, it has been determined that the data has showed a normal distribution with the normality analysis. Later, it has been determined that the research data, which were subjected to different tests, have been also valid. Finally, the model was found to be compatible with the SEM analysis. As a result of the analysis, it has been determined that there is a positive relationship between the sustainable process innovation activities of exporting manufacturing enterprises and their export performance in both regions that are the subject of the research (In details, there are some differences specific to the Sustainable Process Innovation and Export Performance sub-dimensions and the analysed regions have been found).