Exploring the perceptions of educators on integrating mixed reality into their classrooms
Eğitimcilerin sınıflarına karışık gerçekliği entegre etme algılarının araştırılması
- Tez No: 1005741
- Danışmanlar: ASSOC. PROF. DR. AYSEGUL LİMAN KABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Bilim Dalı
Özet
Karma Gerçeklik (MR) teknolojileri, eğitim inovasyonunda dönüştürücü bir sınır teşkil etse de, gelişmekte olan eğitim sistemlerine entegrasyonu henüz yeterince anlaşılmamıştır. Bu çalışma, Türk eğitimcilerin Mixed Reality sınıf entegrasyonuna ilişkin algılarını inceleyerek, Orta Doğu eğitim ortamlarında teknoloji kabulündeki kritik bir araştırma boşluğunu ele almaktadır. Mixed Reality benimseme niyetlerini etkileyen faktörleri incelemek için Birleşik Teknoloji Kabul ve Kullanım Teorisi 2 (UTAUT2) çerçevesini kullanan sıralı açıklayıcı karma yöntemli bir yaklaşım. Çalışma, İstanbul merkezli eğitimcilere yönelik kapsamlı bir anket (n=158) ile iki uluslararası okuldan derinlemesine yarı yapılandırılmış görüşmeleri (n=11) birleştirerek hem genel kalıp tanımlamayı hem de benimseme dinamiklerinin bağlamsal olarak anlaşılmasını sağlamıştır. Egitimciler, Mixed Reality 'nin eğitim potansiyeli konusunda belirgin bir pedagojik iyimserlik sergilemiştir. Bu durum, UTAUT2 yapı puanlarının (M=4.02 hedonik motivasyon) ve öğrenme etkinliği puanlarının (M=3.72 performans beklentisi) nispeten yüksek olmasından kaynaklanmaktadır. Bu bulgular, öğretmenlerin Mixed Reality 'nin öğrenci katılımını artırma ve öğrenme etkinliğini iyileştirme kapasitesine büyük önem verdiklerini göstermektedir. Ancak, temel benimseme engelleri olarak önemli sistemik engeller ortaya çıkmıştır. Altyapı kısıtlamaları (M=2.31 kolaylaştırıcı koşullar) ve maliyet endişeleri (M=2.37 fiyat değeri), bireysel coşkuyu önemli ölçüde gölgede bırakmıştır. Nitel analiz, birbiriyle bağlantılı dört temayı ortaya koymuştur: temkinli pedagojik iyimserlik, altyapı gerçeklik kısıtlamaları, iş birliğine dayalı uygulama tercihleri ve öğrenci merkezli entegrasyon endişeleri. UTAUT2, Mixed Reality benimseme niyetlerindeki varyansın %53,2'sini açıklamada güçlü bir performans sergilemiş (R²=0,532, p<0,001), hedonik motivasyon (β=0,34) ve performans beklentisi (β=0,31) birincil belirleyiciler olarak ortaya çıkmıştır. Çalışma, hiyerarşik eğitim sistemlerinde teknoloji benimsenmesini etkileyen kültürel faktörleri vurgularken, UTAUT2 uygulamasını gelişmekte olan bağlamlardaki yeni eğitim teknolojilerine de genişletmektedir.
Özet (Çeviri)
Mixed Reality (MR) technologies represent a transformative frontier in educational innovation, yet their integration into developing educational systems remains inadequately understood. This study investigates Turkish educators' perceptions of Mixed Reality classroom integration, addressing a critical research gap in technology acceptance within Middle Eastern educational contexts. A sequential explanatory mixed-methods approach employed the Unified Theory of Acceptance and Use of Technology 2 (UTAUT2) framework to examine factors influencing Mixed Reality adoption intentions. The study combined a comprehensive survey (n=158) of Istanbulbased educators with in-depth semi-structured interviews (n=11) from two international schools, enabling both broad pattern identification and contextual understanding of adoption dynamics. Turkish educators demonstrated pronounced pedagogical optimism regarding Mixed Reality 's educational potential, as reflected in relatively high UTAUT2 construct scores for (M=4.02 hedonic motivation) and learning effectiveness (M=3.72 performance expectancy). These indicate that teachers strongly valued Mixed Reality 's capacity to enhance student engagement and improve learning effectiveness. However, substantial systemic barriers emerged as primary adoption impediments. Infrastructure constraints (M=2.31 facilitating conditions) and cost concerns (M=2.37 price value) significantly overshadowed individual enthusiasm. Qualitative analysis revealed four interconnected themes: cautious pedagogical optimism, infrastructure reality constraints, collaborative implementation preferences, and student-centered integration concerns. UTAUT2 proved robust for explaining 53.2% of variance in Mixed Reality adoption intentions (R²=0.532, p<0.001), with hedonic motivation (β=0.34) and performance expectancy (β=0.31) emerging as primary predictors. The study extends UTAUT2 application to emerging educational technologies in developing contexts while highlighting cultural factors influencing technology adoption in hierarchical educational systems.