Loneliness at the top, its antecedents, and coping mechanisms in the sports sector
Spor sektöründe zirvede yalnızlığın öncülleri ve baş etme yöntemleri
- Tez No: 867399
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYAT KABASAKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
Spor kulüplerinin ve spor sektöründeki liderlerin artan önemi göz önüne alındığında, spor liderlerinin yalnızlığı ile ilgili faktörlerin keşfedilmesi önemli bir araştırma konusu olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak spor sektöründeki liderleri inceleyen çalışmalar genellikle amatör organizasyonlardan bilgi toplamış ve profesyonel kulüpler ihmal edilmiştir. Bu araştırma, Türkiye'de yapılan bir çalışma ile profesyonel spor kulüplerinde lider yalnızlığını inceleyerek bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Konunun önemi ve üç örnek olay kısaca sunulduktan sonra, takip eden bölümlerde profesyonel takım sporlarında üst düzey yöneticilerin zirvede yalnızlığı nasıl deneyimledikleri incelenmektedir. Türkiye'deki profesyonel spor kulüplerinin üst düzey yöneticileriyle derinlemesine görüşmeler yapılarak, zirvede yalnızlığın boyutları, kökenleri ve baş etme mekanizmaları araştırılmıştır. Son bölümde, bulgular bütünleştirilmiş, vakalar arası analizler yapılmış ve sonuçlar çıkarılmıştır. Çeşitli araştırma bağlamları ve araştırma sorusuna yönelik alternatif yaklaşımlar arasında bağlantı kurularak, profesyonel spor kulüplerinde liderlerin yalnızlığına katkıda bulunan kamuoyu baskısı ve kriz durumu gibi ana faktörlere ve paternatlistic liderlik gibi yalnızlıkla başa çıkma yollarına ilişkin farkındalığımız geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Given the increasing importance of sports clubs and the leaders in the sports sector, exploring the factors related to the loneliness of sports leaders has been an essential research topic. However, studies investigating the leaders in the sports sector have generally gathered information from amateur organizations and neglected professional clubs. This research aims to fill this gap by exploring leaders' loneliness in professional sports clubs with the study conducted in Turkey. After briefly presenting the topic's importance and three case studies, the following chapters examine in depth how top executives experienced loneliness at the top in professional team sports. By conducting in-depth interviews with the top executives of professional sports clubs in Turkey, the extent of loneliness at the top, its roots and coping mechanisms are investigated. In the last chapter, the findings were integrated, inter-case analyses were conducted, and conclusions were drawn. By linking various research contexts and alternative approaches to the research question, our recognition of the main factors contributing to leaders' loneliness in professional sports clubs, such as public pressure and crisis situations, and coping mechanisms, such as paternalistic leadership, is advanced.