Endüstri 4.0 bağlamında işletmelerde dijital olgunluk: Erzurum ili örneği
Digital maturity level measurement in the context of industry 4.0; Erzurum province example
  1. Tez No: 867450
  2. Yazar: AYBÜKE MÜHÜRDAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET İLKER AKBABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Geliştirilen Endüstri 4.0 teknolojileri işletmeleri iş modellerinde, stratejilerinde, organizasyon yapılarında, ürün ve hizmetlerinde köklü değişimler yapmaya zorlamaktadır. Endüstri 4.0'ın ve Dijital Dönüşümün kazanımlarını araştırarak girişimlerde bulunan işletmeler, dijital dönüşüm sürecine başlamadan önce dijital olgunluk seviyelerini belirleyerek bu doğrultuda yatırım planı yapmayı hedeflemektedirler. Bu çalışmada, Endüstri 4.0 ve Dijital Dönüşüm kavramlarının temel prensipleri, özellikleri, dijital olgunluk kavramı, literatürde kabul görmüş dijital olgunluk modelleri uygulamada ise;“İZKA Dijital Olgunluk Modeli”isimli olgunluk değerlendirme aracının Erzurum ili örneği uygulaması ve uygulamaya yönelik araştırmanın sonuçları sunulmuştur. Erzurum ilinde üretim yapan işletmelerin dijital olgunluk seviyeleri değerlendirilerek, işletmelerin dijital dönüşüm süreçlerine katkı sağlayacak önerilerde bulunulması, işletmelerin dijital olgunluğu hakkında farkındalığın oluşması, güçlü ve zayıf yönlerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. İşletme temsilcileri ile yüz yüze anket yöntemi kullanılarak bilgi alınmıştır. Araştırmanın evreni toplam 161 işletmeden oluşmakta ancak 104 tane işletmenin katılımı sağlanmıştır. Toplanan veriler SPSS 26.0 programı ile istatistiksel verilerle açıklanmıştır. Açıklayıcı nitelik taşıyan bu çalışmada İZKA web ara yüzü kullanılarak araştırmaya katılan 104 işletmenin dijital olgunluk analiz sonuç raporları alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Developed Industry 4.0 technologies force businesses to make radical changes in their business models, strategies, organizational structures, products and services. Businesses that take initiatives by researching the gains of Industry 4.0 and Digital Transformation aim to determine their digital maturity levels and make investment plans accordingly before starting the digital transformation process. In this study, the basic principles and characteristics of Industry 4.0 and Digital Transformation concepts, the concept of digital maturity, digital maturity models accepted in the literature, the application of the maturity assessment tool named“IZKA Digital Maturity Model”in the case of Erzurum province and the results of the research on the application are presented. By evaluating the digital maturity levels of enterprises producing in Erzurum province, it is aimed to make suggestions that will contribute to the digital transformation processes of enterprises, to raise awareness about the digital maturity of enterprises, and to determine their strengths and weaknesses. Information was obtained by using face-to-face survey method with business representatives. The universe of the research consists of 161 enterprises in total, but 104 enterprises participated. The collected data were explained with statistical data using SPSS 26.0 program. In this explanatory study, the digital maturity analysis result reports of 104 enterprises participating in the research were obtained using IZKA web interface.