II. Meşrutiyet dönemi ulus inşası tartışmaları ve Genç Kalemler dergisi
II. contributions of Genç Kalemler magazine in nation building during the Constitutional period
  1. Tez No: 867495
  2. Yazar: UFUK UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Samsun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Osmanlı Devleti'nin son yüzyılında yoğunlaşan çözülmelerin neticesinde gerçekleşen re-formların nihayetinde II. Meşrutiyet rejimi yürürlüğe girmiştir. Bu siyasi inkılabın netice-sinde sosyal bir inkılabın yapılması konusu Türk düşününü bir sonraki adım olarak meşgul etmiştir. Toplumsal reformun yönü ve topluma yönelişin usulü kültürel ve politik alanlarda bu yeni ortamın merkez tartışma konusuna dönüşmüş görünmektedir. Yaşanan değişimlerle beraber uzun yıllar tartışılan Türkçülük, İttihatçılık, Halkçılık düşünceleri ön plana çıkmaya ve politik ve kültürel sahalarda irdelenmeye başlamıştır. Bu süreçte yeni ulus ve yeni kimlik inşasının ne şekilde düzenleneceğine dair pek çok ekolün geliştiği görülmektedir. Genç Ka-lemler kadrosu da bu ekollerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Genç Kalemler Ekolü-nün Yeni Hayat düşüncesi, halka ilk olarak anlayacakları sade bir lisanla yaklaşmayı ön görmüş ve çalışmalarını bu idealin çalışmaları ile devam ettirmiştir. Bu husustaki çalışmala-rın ardından Genç Kalemler Dergisi halka ulus ve kimlik bilincinin taşınması adına vatan-perver, milliyetçi ve ittihatçı bir yayın ve eğitim misyonu güdüyor görünmektedir. Bu mis-yonun yöntemlerini ve siyasi içeriğini ve dönemin aktörleri ve dinamikleri ile ilişkilerini in-celemek bu tezin asıl hedefidir.
Özet (Çeviri)
The reforms that took place as a result of the disintegrations that intensified in the last cen-tury of the Ottoman Empire and the II. The constitutional regime came into force. As a result of this political revolution, the issue of making a social revolution occupied the Tur-kish mind as the next step. The direction of social reform and the method of orientation towards society seem to have become the central topic of discussion in this new environ-ment in cultural and political fields. With the changes experienced, the ideas of Turkism, Unionism and Populism, which had been discussed for many years, began to come to the fore and be examined in political and cultural fields. In this process, it can be seen that many schools of thought have developed on how to organize the construction of a new nation and new identity. Genç Kalemler staff also appears as one of these schools. The New Life idea of the Genç Kalemler School foresaw approaching the public with a simple language that they would understand, and continued its work with this ideal. Following the studies on this issue, Genç Kalemler Magazine seems to pursue a patriotic, nationalist and unionist publishing and education mission in order to raise awareness of nation and identity to the public. The main goal of this thesis is to examine the methods and political content of this mission and its relations with the actors and dynamics of the period.