Sürdürülebilir kalkınma kapsamında mavi ekonomi yaklaşımı: Türkiye analizi
The blue economy approach in the context of sustainable development: An analysis of Türkiye
- Tez No: 867601
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ZÜMRÜT BOYACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Sürdürülebilir kalkınma temeline dayanan Mavi Ekonomi kavramı, üretimde deniz temelli sürdürülebilirliği amaçlamaktadır. Mavi ekonomi yaklaşımı; çevreye duyarlı ve ekosisteme zarar vermeksizin deniz temelli ekonomik büyümenin sağlanması amacı ile su ürünleri yetiştiriciliği, deniz turizmi, gemi yapımı, deniz yolu taşımacılığı, deniz enerjisi vb. faaliyetleri kapsamaktadır. Birleşmiş Milletler'in mavi ekonomiyi sürdürülebilir kalkınma hedefleri kapsamına dahil etmesi ile su kaynaklarının önemi daha görünür hale gelmiştir Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili konumu nedeni ile bir yarımada ülkesidir. Çalışma Türkiye'de mavi ekonomi kapsamında yer alan faaliyetlerin sürdürülebilir kalkınma ve ekonomik büyüme açısından incelenmesine odaklanmıştır. Çalışmada; Türkiye'de su ürünleri ihracatı ve ithalatının ekonomik büyümeye olan etkileri araştırılmıştır. Veri seti 2000-2020 dönemini kapsamaktadır. Araştırmada değişkenlerin kısa ve uzun vadeli ilişkilerini tespit etmek için ARDL modeli ve sınır testi yaklaşımı kullanılmıştır. Bu modelin kullanılmasındaki amaç kısa ve uzun dönemli parametrelerin birlikte tahmin edilebilmesi ve durağan olmayan serilerden kaynaklanan problemleri ortadan kaldırmasıdır. Çalışmanın ampirik bulguları, Türkiye'de hem kısa hem de uzun vadede ekonomik büyüme, su ürünleri ihracatı ve ithalatı arasında anlamlı bir ilişki olduğunu doğrulamaktadır. Su ürünleri ithalatı ekonomik büyümeyi pozitif olarak etkilerken, su ürünleri ihracatı ekonomik büyümeyi negatif yönde etkilemektedir. Mavi ekonomi odaklı sürdürülebilir kalkınmanın sağlanabilmesi için su ürünleri ihracatındaki planlı artışların devam ettirilmesi, balıkçılıkta aşırı avlanmayı önleyici politikalar ve su ürünleri ithalatının kısılması sonucu sürdürülebilir balıkçılığın geliştirilmesi ile ekonomik büyümenin sağlanabileceği çalışmanın önerisi olarak sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Blue Economy concept, which is based on sustainable development, aims at sea-based sustainability in production. Blue economy approach defines to ensure economic growth without harming the environment and ecosystem covers activities such as aquaculture, marine tourism, shipbuilding, maritime transport, marine energy, etc. With the United Nations' inclusion of the blue economy within the scope of sustainable development goals, the importance of water resources has become more visible Turkey is a peninsula country due to its location surrounded by seas on three sides. The study focuses on analysing the activities within the scope of blue economy in Turkey in terms of sustainable development and economic growth. In the study, the effects of sea-based sectors, which are imports of aquaculture products and exports of shipbuilding in Turkey, on economic growth are investigated. The data set covers the period 2000-2020, ARDL model and bounds test approach were used to determine the short and long term relationships of the variables. The purpose of using this model is to estimate short and long run parameters together and to eliminate the problems arising from non-stationary series. The empirical findings of the study confirm that there is a significant relationship between economic growth, aquaculture imports and shipbuilding exports in Turkey in both short and long run. While seafood imports affect economic growth negatively, shipbuilding exports affect economic growth positively. It is presented as a suggestion of the study that economic growth can be achieved by continuing the planned increases in aquaculture exports, developing sustainable fisheries as a result of policies to prevent overfishing and reducing aquaculture imports, in order to achieve blue economy-oriented sustainable development.