Göç'ün ulus devletlerde ekonomik ve sosyal etkileri: Türkiye ve Almanya örneği
  1. Tez No: 956314
  2. Yazar: TURGAY URAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ALİ YETGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, göçün ulus devletlerdeki ekonomik ve sosyal etkileri Türkiye ve Almanya örnekleri ile SWOT analiz tekniği kullanılarak incelenmektedir. Göç, çok eski yıllardan bu yana artarak devam eden küreselleşmenin ve teknolojik gelişmelerin etkisiyle birlikte günümüzde hızlanarak büyük krizlere yol açabilen bir olgudur. Ulus devletler yapıları gereği göçmen nüfuslara karşı en fazla önlem alması gereken ülkeler olmasına rağmen gelişmiş ve gelişmekte olan ulus devletler göçmen iş gücüne ihtiyaç duymaktadır. Yaşlanan nüfusları ve gelişen ekonomileri iş gücü piyasalarında yeterli kaynak bulamamalarına neden olmakta ve göçmen iş gücü potansiyeli ulus devletlere ekonomik olarak fayda sağlamaktadır. Göçmenlerin ekonomik olarak ev sahibi ülkeler için olumsuz etkileri de olmaktadır ancak uzun vadede entegrasyon çalışmalarının da etkisiyle olumlu etkilerinin daha fazla olduğu görülmektedir. Günümüzde ülkeler entegrasyon çalışmalarına giderek daha fazla önem göstermektedir. Almanya II. Dünya Savaşı'ndan itibaren günümüze kadar düzenli ve düzensiz göçmenler için hedef ülke konumunda olmuştur. Göçmenler işgücü ihtiyacını karşılayarak Almanya'nın ekonomisi için önemli bir paydaş haline gelmiştir. Türkiye 1980'li yıllara kadar Balkanlar'dan zorunlu göç almış ve çok büyük olmayan göçlerle karşılaşmıştır. 1990'lı yıllar itibariyle doğusundaki komşu ülkelerden de göç almıştır. Ancak 2011 yılı itibariyle Türkiye daha kitlesel göçlerle karşılaşmıştır. Çalışma Türkiye'nin iç ve dış göç dinamiklerini, Almanya'nın II. Dünya Savaşı'ndan sonra başlayan göç tarihi ve politikalarını, göç ve ekonomi ilişkisini, göçmenlerin sosyal ve kültürel etkilerini incelemekte ayrıca göçün ulus devletlerde ekonomik ve sosyal etkilerini Türkiye ve Almanya örnekleri ile SWOT analiz tekniği aracılığıyla değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the economic and social effects of migration on nation-states are examined using the SWOT analysis technique with the examples of Turkey and Germany. Migration is a phenomenon that has been increasing since ancient times and can accelerate today with the effect of globalization and technological developments. Although nation-states are the countries that need to take the most precautions against migrant populations due to their structures, developed and developing nation-states need migrant labor. Their aging populations and developing economies cause them to not be able to find sufficient resources in labor markets, and the potential of migrant labor provides economic benefits to nation-states. Migrants also have negative effects on host countries economically, but in the long term, it is seen that their positive effects are more with the effect of integration studies. Today, countries are increasingly giving more importance to integration studies. Germany has been a target country for regular and irregular migrants since World War II. Migrants have become an important stakeholder in Germany's economy by meeting the need for labor. Until the 1980s, Turkey had faced forced migration from the Balkans, and although the numbers were not very large, it also received migration from neighboring countries to the east. However, as of 2011, Turkey has faced more mass migrations. The study examines Turkey's internal and external migration dynamics, Germany's migration history and policies after World War II, the relationship between migration and the economy, and the social and cultural effects of immigrants. Also, it evaluates the economic and social effects of migration in nation-states with the examples of Turkey and Germany using the SWOT analysis technique.