Measuring the economic security: Comparison of selected states and blocks
Ekonomik güvenliğin ölçülmesi: Seçilmiş devletlerin ve blokların karşılaştırılması
- Tez No: 867882
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR TEOMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Güvenlik Çalışmaları, bireyler veya devletler gibi referans birim ya da organizasyonların durumlarını kapsar. İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana Güvenlik Çalışmalarının kapsamı ve önemi artmıştır. Güvenlik çalışmaları Soğuk Savaş sonrası dönemde tamamen askeri bir alan olarak görülmüş ve devletlerin güç politikaları kapsamında ele alınmıştır. Kopenhag Okulu'nun uluslararası ilişkiler yazınına katkısı, uluslararası güvenlik temasının kapsamını genişletmek olmuştur. Nitekim güvenlik kavramı giderek genişleyerek ekonomik, siyasi, çevresel, toplumsal ve askeri alanlarda uluslararası güvenlik yazınına girmiştir. Bunlar arasında ekonomik güvenlik kavramı somut ve soyut unsurlardan oluşmaktadır. Ekonomik güvenliğin somut boyutu, nüfusunu besleyebilecek düzeyde gıda malları üretimini ve sanayilere ihtiyacı olan tarımsal hammaddelerin temin edilmesi gereğini içermektedir. Ekonomik güvenlik gereksinimlerinin soyut boyutu, en yeni ve başarılı strateji ve uygulamaların etkin bir şekilde benimsenmesiyle ilgilidir. Bu çalışma, 2006-2019 yılları arasında 51 ülkeyi kapsayan üç Bölgesel Güvenlik Kompleksi (BGK) içerisinde yönetişimin bir ülkenin GSYH'sini nasıl etkilediğini cevaplamak için panel veri tahmin modellerini kullanmaktadır. Çalışma, yüksek kaliteli kurumlar ile ekonomik büyüme arasında güçlü bir ilişki olduğunu ortaya koymakta ve kurumların ekonomik güvenliği desteklemedeki önemli rolünü vurgulamaktadır. Çalışma ayrıca, sürdürülebilir ekonomik kalkınmayı teşvik etmeyi amaçlayan özel politika müdahalelerinin hazırlanmasında bölgesel farklılıkların dikkate alınmasının gerekliliğinin altını çizmekte ve bölgeler için ekonomik güvenliğin artan önemine vurgu yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
Security Studies cover the security of referent units or organizations such as individuals or states. Since the Second World War, the scope and importance of Security Studies have increased. In the post-Cold War period, it was adopted as a purely military field and was handled within the scope of the power policies of the states. The Copenhagen School's contribution to international relations widened the scope of international security. The security concepts for different fields, such as economics, policy, environment, society, and military, have started to be used in the international security literature. Among them, economic security consists of tangible and intangible factors. Its tangible dimension includes the need to produce sufficient resources for the production of primary goods, such as raw materials and foodstuffs which feed the population. The intangible dimension of economic security concerns effectively adopting cutting-edge and successful strategies and practices. This study uses panel data estimation models to answer how governance affects a country's GDP within three Regional Security Complexes (RSC) encompassing 51 countries using the statistical data from 2006 to 2019. The study reveals a robust relationship between higher-quality institutions and economic growth, highlighting the pivotal role of institutions in fostering economic security. Furthermore, the study underscores the need to acknowledge regional disparities in crafting tailored policy interventions to promote sustainable economic development, thereby enhancing economic security for different regions.