La traduction intersémiotique: D'un système de signes à un autre
Göstergelerarası çeviri: Bir göstergeler dizgesinden diğerine
  1. Tez No: 867883
  2. Yazar: SULTAN DİLEK GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL BOZBEYOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Yüzyıllardır uygulanan çeviri, yıllar geçtikçe yenilenen ve çalışma alanını genişleten bir faaliyettir. Bu çalışmada dikkatimiz, ilk kez 1959'da Roman Jakobson'ın“göstergelerarası çeviri”olarak bahsettiği çevirinin üçüncü biçimi üzerinde yoğunlaşmaktadır. Jakobson, çeviri işlemine çeşitli göstergeler dizgesini dâhil ederek çeviribilimde bir dönüm noktası oluşturmuştur. Önceleri dilbilimin başlığı altında incelenen ve kendi bilimi altında çalışılmak üzere kendini özgürleştiren çeviri, daha sonra göstergebilime yönelmiş ve göstergelerarası bir yaklaşımla çalışılmaya başlanmıştır. Bu göstergelerarası bakış açısı çeviribilime yeni bir yol açmıştır. Buna paralel olarak metni artık yalnızca sözel olarak görmeyen, çok sesli ve çok biçimli bir bakış açısıyla değişen metin anlayışı, bugün bizi metinlerin çeşitli dizgeler arasındaki çevirisini çok eksenli ve çok disiplinli bir bakış açısıyla incelemeye yönlendirmektedir. Amacımız göstergelerarası çeviri pratiğinde uygulanan çeviri sürecini anlamak amacıyla çeşitli göstergelerarası çevirileri incelemektir. Ayrıca çevirmenlik mesleğine ilişkin yeni kavramlara yönelmemizi sağlayan teknoloji ve multimedya çağında çevirmenin yanı sıra çeviri işleminin mevcut durumuna da değineceğiz. Bu çalışma iki ana bölümde göstergelerarası çevirinin kuramsal ve uygulamalı yönünü ele alacak olup, ikinci bölümde göstergelerarası çeviri uygulaması Honoré de Balzac'ın Kayıp düşler adlı romanının sinema ve tiyatrodaki göstergelerarası çevirileri üzerinden gerçekleştirilecektir.
Özet (Çeviri)
Practiced for centuries, translation is an activity that is renewed and has broadened its field of study over the years. In this work, our attention is mainly directed to the third form of translation, first mentioned by Roman Jakobson in 1959 as“intersemiotic translation”. By including various sign systems within translation practice, Jakobson marked a turning point in translation studies. First studied under the banner of linguistics from which it emancipated itself to be studied under its own science, translation was then oriented towards semiotics and then was worked on under an intersemiotic approach. This intersemiotic perspective has opened a new avenue for translation studies. In parallel with this, the notion of text which has changed with a polyphonic and multimodal point of view of the text which no longer considers the text as being only verbal leads us today to study the translation of texts between various systems from a multiaxial and multidisciplinary perspective. Our intention is to study several intersemiotic translations with the aim of understanding the translation process that is implemented in intersemiotic translation practice. In addition, we will also highlight the current state of translating practice as well as the translator in the era of technology and multimedia which leads us to move towards new concepts concerning the profession of translator. This study deals with the theoretical and practical aspect of intersemiotic translation within two main parts, in the second of which the practice of intersemiotic translation will be carried out through the intersemiotic translations of the novel, i.e., Lost Illusions, by Honoré de Balzac in cinema and theater.