Çiftlerin romantik ilişkilerindeki bilinçli farkındalık düzeyleri ile ilişki doyumları arasındaki ilişkide davranışsal öz düzenlemenin (ben ve partner) aracılık rolü
The mediating role of behavioral self-regulation (self and partner) in the relationship between mindfulness levels and relationship satisfaction in couples' romantic relationships
- Tez No: 867892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİS SERAY ÖZDEN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, çiftlerin romantik ilişkilerindeki bilinçli farkındalık düzeyleri ile ilişki doyumları arasındaki ilişkide davranışsal öz düzenlemenin ben ve partner faktörlerinin aracılık rolünü incelemek üzere yapılmıştır. Araştırma, betimleyici bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini İstanbul ilinde yaşayan 24-59 yaş arası evli veya romantik ilişkisi olan kadın ve erkekler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini Google form ile ulaşılan 498 gönüllü katılımcı oluşturmaktadır. Araştırma, örneklem ve değişkenler arasındaki ilişkileri ortaya koymak üzere ilişkisel tarama yöntemine uygun olarak düzenlenmiştir. Araştırmanın modeli ise teorik yapıları test etmek için kullanılan yapısal eşitlik modelidir. Araştırma sonuçlarına göre çiftlerin romantik ilişkilerindeki bilinçli farkındalık düzeyleri ile ilişki doyumları arasındaki ilişkide davranışsal öz düzenleme (ben) ve davranışsal öz düzenleme (partner) güçlü bir şekilde aracılık etmektedir. Kabul edilebilir bulunan yapısal modele ait uyum iyiliği değerleri incelendiğinde; X2 = 499.32, Sd = 145, X2 /Sd = 3.44, RMSEA = .070, SRMR = .12, NFI = .96, NNFI = .96, CFI = .97, IFI = .97, RFI = .95, GFI = .90 bulunmuştur. Araştırmada çiftler arasında travma yaşayanların ilişki doyumları travma yaşamayanlardan daha düşük bulunmuştur. Travma yaşayanların öz düzenleme için sarfettikleri efor düzeyleri de travma yaşamayanlardan daha düşüktür. Ayrıca, travma yaşayanların, partnerlerinde algıladıkları öz düzenleme, strateji ve efor düzeyleri de travma yaşamayanlara göre daha düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the mediating role of behavioral self-regulation, both personal and partner factors, in the relationship between mindfulness levels and relationship satisfaction in couples' romantic relationships. The research is descriptive. The population of the study consists of married or romantically involved men and women aged 24-59 living in Istanbul. The sample of the study comprises 498 volunteer participants reached through a Google form. The research was designed in accordance with the relational survey method to reveal the relationships between the sample and variables. The model of the study is the structural equation model used to test theoretical constructs. According to the research results, behavioral self-regulation (self) and behavioral self-regulation (partner) strongly mediate the relationship between mindfulness levels and relationship satisfaction in couples' romantic relationships. When the goodness-of-fit values of the accepted structural model were examined, the following values were found: X2 = 499.32, df = 145, X2/df = 3.44, RMSEA = .070, SRMR = .12, NFI = .96, NNFI = .96, CFI = .97, IFI = .97, RFI = .95, GFI = .90. The study found that relationship satisfaction among those who experienced trauma was lower than those who did not experience trauma. The effort levels expended for self-regulation among those who experienced trauma were also lower than those who did not experience trauma. Additionally, the perceived self-regulation, strategy, and effort levels in their partners were found to be lower among those who experienced trauma compared to those who did not.