A fictionalist social ontology
Kurgusalcı toplumsal ontoloji
  1. Tez No: 867894
  2. Yazar: ERİM BAKKAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JONATHAN D. PAYTON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tezde, toplumsal ontolojiye kurgusalcı yaklaşımın, özellikle dayatılan türler için eylem açıklaması ve öngörüsü bağlamında nasıl uygulanabileceğini bu görüşü çeşitli gerçekçi görüşlerle karşılaştırarak araştırıyorum. 1. Bölüm'de oluşturucu açıklamaları açıklaştırıyor, karşılaştırma için belirli kriteler veriyorum. 2. Bölüm'de bu gerçekçi görüşün makullüğünü azaltan üç tür farklı sorun ortaya koyuyorum. 3. Bölüm'de dayatmacı açıklamaları açıklaştırıyorum. 4. Bölüm'de dayatmacı açıklamaların bu sorunları çözüp çözemediğiyle ilgileniyorum. Bu görüş ikinci sorunu çözse de, birinci ve üçüncü sorun bu görüşte de çıkmaktadır. 5. Bölüm'de toplumsallık hakkındaki kurgusalcı yaklaşımı ortaya koyuyorum. 6. Bölüm'de bu görüşün sözkonusu sorunları çözdüğünü savunuyorum.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I explore how a fictionalist approach can be applied to social ontology, especially for conferred kinds, in the context of action explanation and prediction by comparing this view with various realist views. Chapter 1 is concerned with clarifying constitution accounts and the criteria for comparison. Chapter 2 gives three different kinds of problems against this realist view, which makes this view less credible. Chapter 3 introduces conferralist accounts. Chapter 4 will deal with the question of whether conferralist accounts can solve these problems. I will argue that even if the second problem is solved, the first and third problems still arise in conferralism. In Chapter 5, I propose a fictionalist social ontology. Thus, in Chapter 6, I argue that social fictionalism solves the problems in question.